Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

DİJİTAL DÜNYANIN ARAŞTIRMA VE ÖĞRENME İMKÂNLARI "DİJİTAL ÖĞRENME KÖPRÜSÜ" İLE HİZMETE SUNULUYOR

Bakanlığımız tarafından araştırma ve bilgi edinme süreçlerinde lise öğrencilerinin çevrimiçi platformları ve dijital araçları kullanmalarını teşvik etmek, güncel ve doğru bilgilere kolay erişimini sağlamak, araştırma becerilerini geliştirmek ve bilgiye dayalı düşünme yeteneklerini artırmak amacıyla "Dijital Öğrenme Köprüsü" hizmete sunulmuştur.
DİJİTAL DÜNYANIN ARAŞTIRMA VE ÖĞRENME İMKÂNLARI

Bakanlığımız tarafından araştırma ve bilgi edinme süreçlerinde lise öğrencilerinin çevrimiçi platformları ve dijital araçları kullanmalarını teşvik etmek, güncel ve doğru bilgilere kolay erişimini sağlamak, araştırma becerilerini geliştirmek ve bilgiye dayalı düşünme yeteneklerini artırmak amacıyla "Dijital Öğrenme Köprüsü" hizmete sunulmuştur.

Dijital dünya, araştırma imkânlarını genişletmiş olsa da, bu geniş imkânlar bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle bilgi kirliliği ve güvenilir olmayan kaynaklara erişim gibi hususlar, dijital dünyanın dikkat edilmesi gereken yönlerindendir. Tüm bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda güncel, bilimsel ve güvenilir niteliklere sahip akademik yayınların, resmi kurumların, üniversitelerin ve tanınmış kurum ve kuruluşların oluşturduğu çevrim içi araştırma merkezlerinin kullanılması yapılan araştırmanın ve elde edilen bilginin güvenirliği açısından büyük bir öneme sahiptir.

Akademik araştırmalar yaparken veya ulusal-uluslararası projeler hazırlarken istatistiki bilgiler ve veri kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda, dijital istatistiksel veri kaynakları; bilgiye hızlı erişim, analiz imkânları ve karar alma süreçlerinde kullanım kolaylığı gibi avantajlar sunarak araştırma ve projelerde etkili kararlar alınmasını, stratejik planlama yapılmasını, bilimsel ve güvenilir sonuçlara ulaşılmasını sağlamaktadır.

Bu kapsamda öğrencilerimizin; derslerinde, araştırmalarında ve proje çalışmalarında istifade edebilecekleri faydalı web sitelerinin yer aldığı "Dijital Öğrenme Köprüsü" Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce hazırlanmış ve OGM Materyal web sitesinde hizmete sunulmuştur.

Kapsamlı ve titiz araştırmalar sonucu hazırlanan, muhtelif çalışmalarda kullanılabilecek "Dijital Öğrenme Köprüsü" 4 bölümden oluşmaktadır.

"Dijital Kütüphaneler, Gazete Arşivleri ve Yayımlar", "Akademik Araştırma Siteleri", "Çevrim İçi Kurslar ve Dersler" ile "İstatistiki Veri Kanalları" bölümlerinden oluşan faydalı linkler köprüleri yerli ve yabancı kaynakları bir arada sunmaktadır.

Dijital Öğrenme Köprüsünde, "Dijital Kütüphaneler, Gazete Arşivleri ve Yayımlar" bölümünde gazete arşivleri ile Türkiye ve dünyadaki gazeteler taranarak tarihte yolculuk yapılırken aynı zamanda dijital kütüphanelerde yer alan eserler ile istenilen içeriklere erişebilecek, dijital ansiklopediler ve dergiler okunabilecektir.

 

Akademik araştırma siteleri bölümünde fen bilimleri ve sosyal bilimleri alanlarında gerçekleştirilen çalışma ve projeler için faydalı linkler ziyaret edilebilecek, istatistiki verilere ihtiyaç duyulan anda yerli ve yabancı sitelerin yer aldığı istatistiki veri kanalları bölümünden kullanabilecektir. Çevrim içi dersler ve kurslar bölümü ile eğitim, mühendislik, teknoloji, kültür, hukuk, sanat, yapay zeka, kişisel gelişim, iş dünyası vb. alanlarda yer verilen yerli ve yabancı çok sayıda kursa ve derslere ulaşabilecektir. Bu bölümde ayrıca dünyanın önde gelen üniversitelerin sunduğu açık kaynaklı derslere de erişim sağlanabilecektir.

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi, Türk Tarih Kurumu, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, İstanbul Üniversitesi Gazeteden Tarihe Bakış, YÖK Tez Merkezi, Dergipark, BTK Akademi, HEMBA, Bilgeiş, TÜİK İstatistik Veri Portalı, TÜBİTAK, TUSAŞ, ASELSAN, Yeşilay gibi birçok alanda yararlanılacak yerli linklere Dijital Öğrenme Köprüsünde yer verilirken edX, Internet Encyclopedia of Philosophy, Google Data Search, Google Akademik, Science.gov, Europeana, Azerbaıjan National Library, OECD Data gibi yabancı linkler de yer almaktadır.

4 bölümden oluşan "Dijital Öğrenme Köprüsü" öğretmenlerimizin de farklı alanlarda gerçekleştireceği çalışma ve projelerde yararlanabilecekleri faydalı linklerden oluşmakta ve zengin içerik yapısı ile birçok kaynağa erişimi sağlamaktadır. "Dijital Öğrenme Köprüsü"nün sürekli geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi hedeflenmektedir.

 

"Dijital Öğrenme Köprüsü"ne erişmek için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.