Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE HAZIRLANAN "DİSİPLİNLER ARASI ÖDEVLENDİRME REHBERİ" YAYIMLANDI

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE HAZIRLANAN

Genel Müdürlüğümüzce küresel problemlere akılcı çözümler üretebilen öğrencilerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Öğrencilerin çözüme ulaşırken akıl yürütme, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme gibi üst düzey becerilerini geliştirmeleri, disiplinler arası anlamlı ve bütüncül ilişkiler kurmaları ve farklı açılardan değerlendirme yapmaları önemlidir.

Disiplinler arası yaklaşım, birden fazla disiplinin bilgi ve yöntemlerinin kullanılarak bir kavramın, konunun ya da problemin incelenmesidir. Disiplinler arası yaklaşım, iki ya da daha fazla disiplini tutarlı bağlantılarla birbirine entegre eden bir bakış açısı sunmaktadır. Belirli bir tema merkeze alınarak farklı açılardan bilgi ve beceriler bütünleştirilir. Böylece öğrencilerin disiplinler arası bağlantılar ve anlamlı ilişkiler kurabilmesi sağlanır.

Ödev uygulamaları, öğrencinin konuyu daha iyi kavramasına, bilgilerinin üzerine düşünmesine ve bilgileri pekiştirmesine katkıda bulunur. Üst düzey öğrenme becerilerini geliştirmeye yönelik disiplinler arası yaklaşım yöntemi ise öğrencinin bir disiplinden edindiği birikimi akıl yürütme, eleştirel düşünme, problem çözme vb. üst düzey becerileri kullanarak farklı disiplinler arasında bütünlüklü bir bağ kurmasını sağlar.

Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüzce, disiplinler arası yaklaşımla gerçekleştirilen öğretimin önemi göz önünde bulundurularak bu yaklaşıma göre öğretim materyallerinin hazırlanmasına ışık tutacak olan "Disiplinler Arası Ödevlendirme Rehberi" hazırlandı. Hazırlanan rehber kitap Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi'nde yayımlandı.

Rehber kitap ile amaçlanan öğrencinin iki ya da daha fazla dersin yöntemi ve bilgilerinden hareketle üst düzey düşünme becerilerini kullanarak bilgilerini derinleştirmesi, bütünleştirmesi ve ilgili dersin disiplin alanından çıkarak farklı sorunlara çözüm üretebilmesidir.

Rehber kitapta iki ya da daha fazla dersin kazanımlarını kapsayan ödev örnekleri bulunuyor. Böylece öğrencilerin bir konuyu veya bir olayı bütüncül bir şekilde incelemelerini sağlayacak ödevler verme yolunda öğretmenlere yol gösterecek.

Disiplinler arası bakışın somut ödevlendirme çalışması olarak hazırlanan rehber kitapta 9. sınıf düzeyinde 12 adet, 10. sınıf düzeyinde 21 adet, 11. sınıf düzeyinde 17 adet,  12. sınıf düzeyinde 13 adet ödev örneği bulunuyor.

"Disiplinler Arası Ödevlendirme Rehberi"ne ulaşmak için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.