Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN HAZIRLANAN "3 ADIM REHBERLİK KİTABI" YAYIMLANDI

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN HAZIRLANAN

Genel Müdürlüğümüzce farklı sınavlara hazırlanan, kariyer planlaması yapan öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri konu başlıklarına yönelik olarak hazırlanan "3 Adım Rehberlik Kitabı" hazırlanarak yayımlandı.

Öğrencilerimize rehberlik etmesi amacıyla hazırlanan kitapta;  

1. Kendini ve Sınavı Tanı,

2. Yol Haritanı Belirle,

3. Kariyer Planını Yap

başlıklarına yönelik olarak üç adımda süreç içeriklerine yer veriliyor.

3 Adım Rehberlik Kitabı kendilerine bir gelecek inşa etmenin heyecanını yaşayan, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) hazırlanan öğrencilerimizin bu zaman diliminde, sağlıklı kararlar alıp doğru tercihlerde bulunabilmesi için gerekli olan bilgileri içeriyor.

Üç bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde "Kendini ve Sınavı Tanı" başlığı altında; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Millî Savunma Üniversitesi Sınavı (MSÜ), Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) ve Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) giriş sınavları, Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (TR-YÖS), Özel Yetenek Sınavı (ÖYS) hakkında içerikler yer alıyor.

Rehber kitabın ikinci bölümü olan "Yol Haritanı Belirle" kısmında öğrencilerin sınava hazırlanırken faydalanabileceği yol haritası niteliğindeki bilgilere yer veriliyor.

"Kariyer Planını Yap" başlığı altında verilen bölümde öğrencilerin sınav sonrası süreçte kariyer planlaması için ihtiyaç duyacağı bilgiler bulunuyor. Bölümde; geleceğin meslekleri, üst öğrenim kurumları tercih süreci, yurt-burs başvuruları, lise sonrası mesleki gelişim konularına açıklama getiriliyor.

Öğrencilerin üniversiteye hazırlık sürecinde sağlıklı kararlar alıp doğru tercihler yapabilmeleri için hazırlanan "3 Adım Rehberlik" kitabı; öğrencilerin kendilerini daha iyi tanımaları, sınavlar hakkında bilgi sahibi olmaları, hedeflerine ulaşmak için takip etmeleri gereken yol haritası ve kariyer planlama noktasında dikkat etmeleri gereken süreçleri içeriyor.

Ekler bölümünde öğrencilerin kendi ders çalışma planlarını yapabilmeleri için haftalık planlara, konu takibi yapabilmeleri için konu takip çizelgesine, gelişimlerini gözlemleyebilmeleri için deneme sınavları takip çizelgelerine yer verildi.

3 Adım Rehberlik Kitabı'na ulaşmak için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.