Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"CUMHURİYET VE TÜRKÇEMİZ" KONULU DENEME YARIŞMASI DEĞERLENDİRME SONUÇLARI BELLİ OLDU

Bakanlığımızın Cumhuriyet'in 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Türk Dil Kurumu iş birliğiyle gerçekleştirilen "Cumhuriyet ve Türkçemiz" konulu deneme yazma yarışması değerlendirme sonuçları belli oldu.  


Bakanlığımızın Cumhuriyet'in 100. Yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Türk Dil Kurumu iş birliğiyle gerçekleştirilen "Cumhuriyet ve Türkçemiz" konulu deneme yazma yarışması değerlendirme sonuçları belli oldu.

Yarışma Büyük İlgi Gördü

Türkçenin öğrenciler arasında doğru ve etkili bir şekilde kullanımını yaygınlaştırmak ve başarılı örnekleri ödüllendirerek teşvik etmek amacıyla liselilere yönelik olarak düzenlenen yarışma büyük ilgi görürken 81 ilimizden katılım sağladı.

Dereceye Giren Öğrenciler Belirlendi

Millî Eğitim Bakanlığı ile Türk Dil Kurumu temsilcilerinden oluşan seçici kurul, illerde yapılan değerlendirmeler sonucunda il birincisi olarak seçilen ve Türk Dil Kurumu'na gönderilen 81 eser arasından Türkiye genelinde dereceye girenleri belirledi.

Seçici kurul marifetiyle yapılan değerlendirmeye göre;

Antalya'dan Erhan KIRBAŞ "Türkçeyle Yazılan Destan: Cumhuriyet" isimli eseriyle Birincilik,  

Bingöl'den İrem ARİN "Bir Asrın Emaneti" isimli eseriyle İkincilik,

Gaziantep'ten Yusuf AZĞIN ise "Dil ile Düğümlen" isimli eseriyle Üçüncülük ödüllerine layık görüldüler.

 

Yapılan değerlendirme sonucunda ayrıca; Kırklareli'nden Zeynep TAŞKIN, Ankara'dan Zeynep Elif ERGÜN ve Giresun'dan Nehir MERT Seçici Kurul Özel Ödülünü almaya değer görüldüler.

 

İl Birincileri de Ödüllendirilecek

Eserleri ile il birinciliği olan öğrencilere Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan eserler arasından seçilmiş kitaplar armağan edilecek. Ayrıca il birinciliği alan eserler arasından seçici kurul tarafından yayımlanmaya uygun görülenler, Türk Dil Kurumu Türk Dili dergisinde yayımlanacak ve dergi, yarışmaya eser gönderen öğrenciler ile il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine gönderilecek.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.