Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

MİLLÎ MUHARİP UÇAĞIMIZ KAAN MÜHENDİSLERİ GELECEĞİN MÜHENDİSLERİYLE BULUŞTU

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından yürütülen, Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden olan ve geçtiğimiz günlerde başarıyla ilk uçuşunu yapan KAAN ülkemizde büyük bir gurura vesile olduğu gibi dünyada da büyük yankı uyandırdı.
MİLLÎ MUHARİP UÇAĞIMIZ KAAN MÜHENDİSLERİ GELECEĞİN MÜHENDİSLERİYLE BULUŞTU

21 Şubat 2024 tarihinde saat 08.50'de ilk uçuşunu gerçekleştirerek 13 dakika havada kalan KAAN, yüksek hayatta kalma kabiliyetine haiz, güçlü ve atik özellikleriyle bir gurur projesi olarak ülkemizin kritik teknolojilerin tasarlandığı, geliştirildiği ve üretildiği bir merkez olması yolunda önemli bir eşiği aşmamızı sağladı.

Bu kapsamda Türkiye'nin savunma sanayii stratejisinin en önemli ayağı olan yerlilik ve millîlik vurgusu, KAAN projesinde yer alan Türk mühendislerinin bilgi birikimi ve tecrübeleri, ülkemizin bu alandaki yeteneklerini gözler önüne serdi.

"Millî Muharip Uçağımız KAAN" mühendisleri, tüm bu gelişmeleri geleceğin mühendislerine aktarmak için geleceğin mühendisi liselilerle buluştu.

Bakanlığımız ile TUSAŞ arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Genç Mühendis Adayları Programı kapsamında Gaziantep, Trabzon, İzmir ve İstanbul illerinden düzenlenen seminerlere yaklaşık 2000 lise öğrencisi katıldı.

Başta fen lisesi öğrencileri olmak üzere ileride mühendislik tercih etmeyi düşünen tüm liselilere açık olan seminerlerde öğrenciler KAAN'ın üretim süreci ve mühendislik alanlarıyla ilgili sorulara ilk ağızdan cevap alma imkânı buldu.

16-05-202416-05-202416-05-2024

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.