Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ÖĞRETMEN VE OKUL YÖNETİCİLERİ İÇİN YENİ BİR KAYNAK: ÖĞRENCİ KULÜPLERİ ÖĞRETMEN VE YÖNETİCİ REHBER KİTABI

ÖĞRETMEN VE OKUL YÖNETİCİLERİ İÇİN YENİ BİR KAYNAK: ÖĞRENCİ KULÜPLERİ ÖĞRETMEN VE YÖNETİCİ REHBER KİTABI

Okullar; öğrencilerin bireysel yeteneklerini geliştirmeleri, eleştirel düşünme becerisi kazanmaları, sosyal ilişkiler geliştirmeleri, toplumda kabul gören değerleri öğrenmeleri ve okuldan sonraki hayata hazırlanmaları için önemli eğitim ve öğretim ortamları sağlayan kurumlardır.

Okullarda öğretim programlarının yürütülmesi yanında öğrencilerde öz güven ve sorumluluk duygusu geliştirmeye, yeni ilgi alanları oluşturmaya ve millî, manevî, ahlaki, insanî ve kültürel değerleri kazandırmaya yönelik olarak öğrenci kulüpleri kurulmakta ve sosyal etkinlikler kulüp faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Genel Müdürlüğümüzce çeşitli sosyal faaliyetlerin yürütüldüğü öğrenci kulüplerinin etkinliği ve etkililiğinin artırılması amacıyla "Öğrenci Kulüpleri Öğretmen ve Yönetici Rehber Kitabı" hazırlanarak OGM Materyal web sitesinde bulunan Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi'nde yayımlandı.

Öğrenci kulüpleri; öğrencilerin katılım sağlayabilecekleri, hayat becerileri kazanabilecekleri mekanizmalardan biridir. Ayrıca öğrenci kulüpleri; öğrencilerin bilinçli seçimler yapmaları, hayat becerilerini beslemeleri ve geliştirmeleri için güvenli bir alan sağlar. Öğrenciler, kulüp etkinliklerine katılarak zamanı iyi yönetmeyi öğrenir; olası kariyer hedeflerine ilişkin iç görü kazanır. Okul kulüpleri hem okul içinde hem de okul dışında genel olarak çok yönlü öğrenme deneyimine katkıda bulunur. Bu nedenle öğrencilerimizin hem akademik alandaki başarılarının artırılmasında hem de sosyal becerilerinin gelişmesinde önemli bir etkileşim olan öğrenci kulüplerinin iyi işletilmesi zorunludur.

Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan Öğrenci Kulüpleri Öğretmen ve Yönetici Rehber Kitabı'nın öğretim programlarının yanında bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal, sportif vb. alanlarda faaliyetlerin gerçekleştirildiği öğrenci kulüplerinin etkin olarak çalıştırılmasında öğretmenlerimize ve okul yöneticilerimize rehberlik etmesi amaçlanıyor.

Öğrenci Kulüpleri Öğretmen ve Yönetici Rehber Kitabı'nda kulüp faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilecek sosyal etkinliklerin öğrencilerin gelişim seviyeleri ile ilgi, istek, ihtiyaç ve yeteneklerinin göz önünde bulundurularak planlanması; öncelikle ders saatleri dışında, zorunlu hâllerde ders saatlerinde uygulanması, faaliyetlerin öğrenci kulübü ve toplum hizmeti çalışmaları kapsamında yürütülmesi konularına yönelik içerikler yer alıyor.

Öğrenci Kulüpleri Öğretmen ve Yönetici Rehber Kitabı'na ulaşmak için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.