Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

OKU-YORUM, YAZI-YORUM PROJESİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK KUTADGU BİLİG OKUMALARI TÜRKİYE PANELİNE KATILACAK OKULLAR/ÖĞRENCİLER BELİRLENDİ

Genel Müdürlüğümüzce fen ve sosyal bilimler liseleri öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Oku-Yorum,  Yazı-Yorum projesi Kutadgu Bilig Okumaları bildiri sunma yarışması Genel Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan seçici kurul marifetiyle yapılan değerlendirme ile sonuçlandırıldı.
OKU-YORUM,  YAZI-YORUM PROJESİ KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK KUTADGU BİLİG OKUMALARI TÜRKİYE PANELİNE KATILACAK OKULLAR/ÖĞRENCİLER BELİRLENDİ

Genel Müdürlüğümüzce fen ve sosyal bilimler liseleri öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen Oku-Yorum,  Yazı-Yorum projesi Kutadgu Bilig Okumaları bildiri sunma yarışması Genel Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan seçici kurul marifetiyle yapılan değerlendirme ile sonuçlandırıldı.

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı için iki aşamalı olarak yürütülen "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesinin ilk aşamasında Kutadgu Bilig eseri üzerinden eleştirel okuma becerisinin kazandırılması hedefi doğrultusunda okullarda gönüllülük esasıyla belirlenen öğrenci gruplarıyla eleştirel okuma, değerlendirme, akademisyen söyleşileri gibi etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Okullarımızın kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri değerlendirme sonucunda öğrenciler tarafından Kutadgu Bilig eseri üzerine yazılan bildiriler arasından seçilen bir bildiri, il panelinde sunulmak amacıyla il koordinatörü okullara iletilmiştir.

Projenin illerdeki yürütücüsü olan okullarımızın koordinesinde, okullardan gelen bildiriler koordinatör okullarca oluşturulan seçici kurul tarafından değerlendirilerek il paneline katılacak öğrenciler belirlenmiş ve Şubat 2024'te il panelleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca il paneli sonunda yapılan ikinci bir değerlendirme ile Türkiye paneline katılmaya değer görülen bir bildiri belirlenerek Genel Müdürlüğümüze iletilmiştir.

81 il koordinatörü okulumuzdan gelen bildiriler arasından Genel Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan seçici kurul marifetiyle yapılan değerlendirme sonucunda Haziran 2024'te yapılacak Kutadgu Bilig Okumaları Türkiye Paneli 'ne katılacak okullar/öğrenciler belirlenmiştir.

Genel Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan seçici komisyon bireysel ve grup değerlendirmesi olarak iki aşamalı bir değerlendirme gerçekleştirmiş ve bu değerlendirme türe uygunluk, açıklık, özgünlük, yazım, noktalama vb. kriterler üzerinden yapılmıştır.

Haziran 2024'te yapılacak Kutadgu Bilig Okumaları Türkiye Paneli 'ne;

Aydın Ortaklar Fen Lisesi öğrencisi Gökçe Berfin TEKTAŞ,

Gaziantep/Nizip Fen Lisesi öğrencisi Fatma Zehra DEMİR,

Kastamonu Prof. Dr. Saime İnal Savi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Mehmet Emin KAYMAKÇI,

Malatya Mehmet Ali Aydınlar Fen Lisesi öğrencisi Bengisu ZORLU,

Osmaniye Devlet Bahçeli Fen Lisesi öğrencisi Berkay BERTİZ,

Samsun İbrahim Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Elif KARABAŞ,

Zonguldak/Ereğli İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi öğrencisi İkbal Sare USLUBAŞ

katılım sağlayacaktır. Öğrencilerimizi, danışman öğretmenlerimizi ve okul yöneticilerimizi tebrik ederiz.

Haziran ayının ilk haftasında Ankara'da gerçekleştirilecek Kutadgu Bilig Okumaları Türkiye Paneli Genel Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulacak komisyon tarafından gerçekleştirilecek.

Proje paydaşı okullarımızda projenin ikinci aşaması olan yaratıcı yazarlık atölye çalışmaları devam ediyor. Proje öğrencilerimiz tarafından hikâye, makale ve deneme türlerinde oluşturacakları ürünlerin Genel Müdürlüğümüzce yürütülecek değerlendirme süreciyle tamamlanacak.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.