Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

OKURYAZARLIK BECERİLERİ ETKİNLİK KİTAPLARI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMEN KÜTÜPHANESİNDE YAYIMLANDI

OKURYAZARLIK BECERİLERİ ETKİNLİK KİTAPLARI YÖNETİCİ VE ÖĞRETMEN KÜTÜPHANESİNDE YAYIMLANDI

21. yüzyılda bireylerin işlevsel hâle gelebilmeleri, sosyal hayatı etkileyen hızlı değişim süreçlerine uyum sağlayabilmeleri, yenilikleri ve değişim süreçlerini takip edebilmeleri için okuryazarlıklar da değişim göstermektedir. Toplumların değişen koşullarına bağlı olarak değişen ve gelişen okuryazarlıklar da bireyler aracılığıyla toplumlarda değişime neden olmaktadır.

Günümüz şartlarında bireylerin bilgiyi edinmesinin ve bilgiye ulaşmasının ötesinde daha işlevsel becerilere sahip olması gerekmektedir. Bilgiyi işlevsel olarak kullanabilme, bilgiye eleştirel yaklaşabilme, hızla değişen toplumsal yaşamın şartlarına uyum sağlayabilme, insanlarla ve doğayla etkili iletişim kurabilme gibi özelliklere sahip bireylerin ve toplumların daha başarılı olacağı düşünülmektedir.

Tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak Genel Müdürlüğümüzce öğrencilerimize ulusal ve uluslararası ölçütlerde bilgi, beceri, tutum ve davranışın kazandırılması ile onların girişimci, yenilikçi, dil becerileri yüksek, sorun çözebilen, sistematik düşünebilen bireyler olarak yetiştirilmesi amacıyla 6 okuryazarlık becerisine yönelik olarak okuryazarlık becerileri etkinlik kitapları hazırlanarak yayımlandı.

Hazırlanan okuryazarlık becerileri etkinlik kitapları, öğrencilerimizin farklılıklarını gözeterek onlara bilgiye ulaşma ve öğrendiklerini değerlendirebilme yolunda rehber olan öğretmenlerimiz için yol gösterici olacak.

21. yüzyıl becerilerinin gelişimi ve bütüncül eğitim anlayışı dikkate alınarak hazırlanan okuryazarlık becerileri etkinlik kitapları setinde; Bilgi Okuryazarlığı Becerileri Etkinlik Kitabı, Veri okuryazarlığı Becerileri Etkinlik Kitabı, Çevre ve İklim Değişikliği Okuryazarlığı Becerileri Etkinlik Kitabı,  Sağlık Okuryazarlığı Becerileri Etkinlik Kitabı, Dijital Okuryazarlık Becerileri Etkinlik Kitabı, Finansal Okuryazarlık Becerileri Etkinlik Kitabı olmak üzere 6 okuryazarlık becerisine yönelik kitap yer alıyor.

Çağın getirdiği yeniliklere ve gelişmelere göre seçilen ve günlük hayatla ilişkilendirilerek hazırlanan okuryazarlık becerileri etkinlik seti ile öğrencilerin teknolojiyi faydalı kullanabilmeleri, eriştikleri bilgiler içinden ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapabilmeleri gibi üst düzey zihinsel becerilere sahip olabilmeleri, potansiyellerini ortaya koyabilmeleri ve bilgilerini geliştirmeleri amaçlanıyor.

Genel Müdürlüğümüzce okuryazarlık etkinlikleri seti kapsamında, Vatandaşlık Okuryazarlığı Becerileri Etkinlik Kitabı, Görsel Okuryazarlık Becerileri Etkinlik Kitabı, Kültür Okuryazarlığı Becerileri Etkinlik Kitabı ve Sanat Okuryazarlığı Becerileri Etkinlik Kitabı'nın hazırlanma süreci devam ediyor.

Okuryazarlık Becerileri Etkinlik Kitapları OGM Materyal web sayfasında Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesinde yayımlanarak öğretmen ve öğrencilerimizin kullanımına sunuldu.

Okuryazarlık Becerileri Etkinlik Kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

 

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.