TARİHÎ 100 LİSE (İNTERAKTİF HARİTA)

 

Okul, 1940 yılında Aksu Köy Enstitüsü adıyla kurulmuştur. 1951 yılında İlköğretmen Okulu, 1968-1973 yılları arasında Aksu Öğretmen Okulu adını alarak bu dönemde köy ilkokullarına sınıf öğretmeni yetiştirmiştir.

Resim-İş dersi öğretmeni İsmail Hakkı TONGUÇ, Millî Eğitim Bakanlığında Genel Müdürlüğe atanmadan önce bir süre Avrupa’ya gönderilerek oradaki okullarda inceleme yapmış, notlar almış ve Türkiye’ye dönmüştür. 8 Mart 1940 yılında saat 20:20 treniyle Antalya’ya hareket ettiğinde “Etimesgut istasyonundan sonra ışıksız, karanlık bir sokağın içine daldık” cümlesinin üzerine 10 Mart günü yapılan yerleşke seçiminde Aksu bucağında karar kılınmıştır. Aksu’nun adı “Karanlık Sokak”tır. Antalya-Manavgat yolu üzerinde bulunan okul, Antalya’ya 16 km, denize ise 15 km. uzaklıktadır.

İsmail Hakkı TONGUÇ, Perge uygarlığından, iklimin elverişli olmasından, toprakların verimli ama insanların yoksulluğundan söz ettikten sonra, “Bu diyarları yeni uygarlığın eserleriyle süslemek gerek. Köy Enstitülerini bunun için kurmalıyız.” demiştir. Ahmet Tekelioğlu’ndan 2000 dönüm arazi alınmış ve bu arazi için 7.000 TL ödenmiştir. Yerleşke çevresi de Macun Köyü’nde ikamet eden Osman Ağa’dan satın alınmıştır. Aksu-Macun Köyü İlkokulu ilk çalışma yeri olur.

 

 

Okulun coğrafi konumu; güneyi, batısı ormanlık tepelerdir. Kuzeyi kıraç, fundalık bir tepedir. Tepeyle yerleşke arası çöküntülüdür. İçinde yılan, akrep, kaplumbağa, kurbağa olan bataklık yerlerdir.

İlk binalar kuzeydeki tepe yamaçlarında yapılmıştır. İlk büyük binanın ikinci katı müdür lojmanı, revir olarak kullanılmıştır. Birinci katı kızlar yatakhanesi, ikinci bina erkek yatakhanesidir. Yamaçlara, tepelere doğru öğretmen lojmanları, ilk derslikler, kitaplık ve yemekhane yapılmıştır.

1940 yılı Haziran ayında okulda eğitmen kursu açılmıştır. Çiftelerden gelen 18 öğrenci sekiz baraka yapmış, dersler bu barakalarda başlamıştır. Enstitünün ilk öğrencisi Karabayır köyünden Süleyman KOÇ’tur. 30 kız, 30 erkek öğrenci alımına karar verilmiştir. Ancak o yıllarda köylerden okula gidecek kız öğrenci bulunamadığından bu nedenle çoğunlukla erkek öğrenci kaydı alınmıştır.

Yerleşke geliştikçe, öğrenci sayısı artmıştır. Enstitü; Antalya, Muğla, İçel başta olmak üzere yakın çevrelerden öğrenci almıştır.

 

 

Okul, 1973 yılından itibaren Aksu Öğretmen Lisesi adını almış, 1977-1979 yılları arasında bünyesinde açılan Eğitim Enstitüsünden 690 öğretmen mezun etmiştir. 1989-1990 eğitim ve öğretim yılında Aksu Anadolu Öğretmen Lisesi adını almış ve o tarihe kadar ilkokula dayalı 6 yıllık eğitim ve öğretim yerine ortaokul veya ilköğretim okullarına dayalı Hazırlık + 3 yıl eğitim öğretime başlamıştır. Okul, 2014 yılı itibari ile Aksu Fen Lisesi olarak yenilenmiş şekilde eğitim öğretime devam etmekte olup hem Antalya ilini hem de ülkemizi çeşitli projelerde temsil etmektedir.

Öğrencilerini; düşünen, sorgulayan, kültürel mirası değerlendirebilen, yaşanan hayatı yorumlayabilen ve problemlere çözüm üretebilen bireyler olarak yetiştirme gayreti içerisinde çalışmalarını yürüten okul, yıllar içerisinde çok sayıda başarılı mezunlar vermiştir.