Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

12 MART KUTLAMALARI İÇİN ORTAK TEMA BELİRLENDİ

12 MART KUTLAMALARI İÇİN ORTAK TEMA BELİRLENDİ

İSTİKLAL MARŞI'NIN KABUL EDİLDİĞİ GÜNÜ VE MEHMET ÂKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ FAALİYETLERİNİN ORTAK TEMASI: "ÂKİF 'İN SÖZÜ, CUMHURİYETİN 100'Ü"

Kurtuluş Savaşı'nın amacını ve ruhunu, milletin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklâl Marşı'mızın millî marş olarak kabul edildiği gün olan 12 Mart, her yıl yurt genelinde ve yurt dışı temsilciliklerimizde manevi değerine ve önemine yakışan geniş kapsamlı programlarla kutlanıyor.

Genel Müdürlüğümüzce büyük fikir ve dava adamı, İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Âkif ERSOY'un şair kişiliği, birleştirici ve bütünleştirici yönü ile vatan ve millet sevdalısı olma özelliği konusunda öğrencilerimizde farkındalığın oluşturulması amacıyla çeşitli faaliyetler yürütülüyor.

Genel Müdürlüğümüzce İstiklâl Marşı'mızın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinlikleri kapsamında her yıl, o yılın temasını belirlemek amacıyla bir slogan yarışması düzenleniyor. Düzenlenen yarışmaların sonunda; 2020 yılında "Hakk'ın Sesi Mehmet Âkif", 2021 yılında "On Kıta, Bir Vatan İlelebet İstiklal", 2022 yılında "Yüreklerde Âkif, Dillerde Hürriyet" olarak belirlenen temalarla kutlama ve anma programları gerçekleştirildi.

2023 yılı temasının belirlenmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüze bağlı 69 ildeki 93 sosyal bilimler lisesi arasında tema belirleme yarışması düzenlendi.

Okullarımızın Genel Müdürlüğümüze gönderdiği temalar arasından en beğenilen 10 tema, İstiklal Marşı'nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma günü faaliyetlerini görüşmek üzere toplanan Merkez Yürütme Kuruluna sunuldu.

Merkez Yürütme Kurulu üyesi kurum / kuruluş temsilcilerinin görüşleriyle Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan "Âkif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" teması oy birliğiyle 2023 yılının ortak teması olarak seçildi.

2023 yılı İstiklâl Marşı'mızın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla yurt içinde ve yurt dışı temsilciliklerimizde gerçekleştirilecek faaliyetlerde, Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi'nin "Âkif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" sloganı ortak tema olarak kullanılacak.

Genel Müdürlüğümüz bünyesinde öğrencilerimizin bütüncül gelişimini sağlamak için bilişsel becerilerin yanı sıra sosyal ve duygusal becerilerinin de desteklenmesi amacıyla yürütülen;

-Liselerde Bilim Uygulamaları Programı,

-EKİP Projesi,

-Okulun Kalbi Kütüphaneler,

-Oku-Yorum, Yazı-Yorum,

-Okul Ortaklığı Programı

kapsamında okullarımız "Âkif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü" temasına yönelik farklı etkinlikleri gerçekleştirecek.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.