Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ANADOLU LİSELERİ YÖNETİCİLERİYLE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ANADOLU LİSELERİ YÖNETİCİLERİYLE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Genel Müdürlüğümüze bağlı Anadolu liselerinde eğitim öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, akademik başarının artırılması ve eğitim öğretim faaliyetlerinin bütüncül eğitim yaklaşımı ile gerçekleştirilmesi amaçlarına yönelik olarak 23 Anadolu lisesi yöneticisinin katılımıyla değerlendirme toplantısı yapıldı.

Genel Müdürümüz Halil İbrahim TOPÇU'nun başkanlığında 27-28 Eylül 2023 tarihlerinde Genel Müdürlüğümüz merkez binada yüz yüze gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında, okul yöneticileriyle okulların ihtiyaçları, eğitim ortamları ve süreçleri ile ilgili değerlendirmelere yer verildi.

Genel Müdürümüz, toplantıda öğrencilerimizi özgüveni yerinde, muhakeme yeteneği gelişmiş, sağlıklı bireyler olarak yetiştirmekle yükümlü olduklarını belirterek, okul yöneticilerinin bu amaç ve hedef doğrultusunda eğitim öğretim faaliyetlerini planlamaları gerektiğini ifade etti. Genel Müdürümüz, eğitim öğretim sürecinde sınıfı bir bütün olarak görme mantığının değiştirilmesi ve öğrencilerin farklılıklarının göz önünde bulundurması gerektiğini bu anlayışın çocuklarımızın kişisel gelişimleri ve yeteneklerini ortaya çıkarabilmeleri için önemli olduğu konusuna vurgu yaptı, okul yöneticiliğinin bu kapsamda önemli sorumluluklar getirdiğini, yöneticilerin okul ikliminden sorumlu olduklarını belirtti.

Anadolu liseleri okul yöneticileri, okul ortamlarına ve eğitim süreçlerine dair genel bilgiler ile akademik başarılarına yönelik verileri paylaştılar. Görüş ve değerlendirmelerini ifade eden okul yöneticileri tamamlanmış faaliyetler, yürütülen faaliyetler ve planlanan faaliyetler başlıklarına yönelik olarak bilgilendirmelerde bulundular. Okullarda yürütülen farklı çalışmalara yönelik iyi örneklerin ve özgün çalışmaların paylaşıldığı toplantıda ayrıca;

Eğitim öğretim faaliyetlerinin bütüncül eğitim yaklaşımı ile gerçekleştirilmesi,

Eğitimin öğrencinin yeteneğine ve becerisine göre şekillendirilmesi,

Üst düzey düşünme becerileri yanında sosyal becerilerinin de geliştirilmesi,

Öğrencilerin sosyal duygusal becerilerini keşfetmelerinin sağlanması,

Eğitimin sınıf dışına çıkarılması,

Okul eylem planlarının yapılması,                                                                                                                                                                                      

Ulusal ve uluslararası projeler ile marka, patent ve tescil alma çalışmalarının yürütülmesi,                   

Zümre çalışmalarının amacına ve önemine uygun olarak gerçekleştirilmesi gibi alana yönelik çeşitli konular değerlendirildi.

Anadolu lisesi yöneticileri değerlendirme toplantıları belirli aralıklarla gerçekleştirilecek.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.