Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

BAKAN YARDIMCIMIZ PETEK AŞKAR, K12 ULUSAL BECERİ HARİTASI'NIN DIŞ DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASINA KATILDI

BAKAN YARDIMCIMIZ PETEK AŞKAR, K12 ULUSAL BECERİ HARİTASI'NIN DIŞ DEĞERLENDİRME ÇALIŞMASINA KATILDI

Genel Müdürlüğümüzün UNICEF iş birliği ile çalışmalarını sürdürdüğü "K12 Ulusal Beceri Geliştirme Programı"nda, okul öncesinden başlayarak ortaöğretimi de kapsayan kesintisiz bir eğitim sürecine destek olacak ulusal beceri ağının oluşturulması hedefiyle yoğun çalışmalar yürütülüyor.

Genel Müdürlüğümüzce "K12 Ulusal Beceri Haritası"nın iç geçerliliği ve kullanılabilirliği için dış değerlendirmesinin yapılması amacıyla çeşitli illerden alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla 15-16 Aralık 2022 tarihlerinde Ankara'da bir çalıştay gerçekleştiriliyor.

Bugüne kadar bu amaçla gerçekleştirilen 7 çalıştaya 22 akademik danışman ve 50 öğretmenden oluşan çalışma grupları katılım sağladı. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile UNICEF temsilcilerinin yer aldığı çalıştaylarda yürütülen çalışmalar neticesinde "K12 Ulusal Beceri Haritası" oluşturuldu.

K12 Ulusal Beceri Haritası; kavramsal beceriler, sosyal ve duygusal öğrenme becerileri, okuryazarlık becerileri, eğilimler ve alana özgü beceriler olmak üzere beş bileşenden oluşuyor. Bu bileşenler doğrultusunda her sınıf seviyesine uygun beceri haritası oluşturma, alan becerilerinin göstergelerini harita ölçütlerinde belirleme, çağımızın ihtiyacı okuryazarlık becerilerini standartlaştırma konularına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiş ve her bir beceri seti birbiri ile ilişkilendirilmiş.

Bakan Yardımcımız Sayın Petek AŞKAR, K12 Ulusal Beceri Haritası'nın Dış Değerlendirme Çalışmasının açılış gününde Genel Müdürümüz Halil İbrahim TOPÇU ile birlikte bir ziyaret gerçekleştirdi. Daire Başkanı Bilgen KERKEZ'in eşlik ettiği ziyarette Petek AŞKAR, katılımcıların kavramsal beceriler üzerine görüş ve düşüncelerini alarak değerlendirmelerde bulundu.

Genel Müdürümüz Halil İbrahim TOPÇU;  "Yarınlarımız olan öğrencilerimiz için çok önem verdiğimiz projemizin heyecanını paylaştığınız ve destek sunduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum." diyerek katılımcılara teşekkürlerini iletti.

"Ulusal Beceri Haritası"nın dış değerlendirme sürecine yönelik iki gün boyunca devam edecek olan çalıştay, haritanın bileşenleri üzerine akademisyenlerin değerlendirme süreçlerinin ardından 16 Aralık 2022 Cuma günü sona erecek.

16-12-202216-12-202216-12-202216-12-202215-12-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.