Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz Ankara Güzel Sanatlar Lisesini Ziyaret Etti

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve sanatçı Yavuz Bingöl ile birlikte Genel Müdürlüğümüze bağlı Ankara Güzel Sanatlar Lisesini ziyaret etti.
Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz Ankara Güzel Sanatlar Lisesini Ziyaret Etti

Bakan  Yılmaz,  konuşmasına sanatçı Bingöl´e ve Kalın´a günlerini daha da güzelleştirdikleri için teşekkür ederek başladı. Yılmaz, sanatın bireysel gelişime, birlikte çalışma becerilerinin gelişmesine ve üretici birey olarak yetişmeye katkı sağlayacağına işaret etti. Çağdaş eğitim için bilim, teknoloji ve sanatı bir bütün olarak ele aldıklarını anlatan Yılmaz, "Eğitimin her kademesinde yapılan sanat eğitimi ile yeni eserler üreten, yaratıcı ve kendilerini özgürce ifade edebilen bireylere ulaşmak bizim hedefimizdir." diye konuştu. Yılmaz, hem bir eğitim aracı, hem bir eğitim yöntemi, hem de bir eğitim alanı olan müziğin ayrıca kültürel ve evrensel değerlerin sanat yoluyla aktarılmasında önemli bir rolü bulunduğunu vurguladı. 

Öğrencilerden mini konser

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Bakan Yılmaz ve sanatçı Bingöl, okul ziyaretinde öğrencilerin seslendirdiği "Fikrimin İnce Gülü" ve "Demedim mi" isimli eserleri dinledi.

Genç müzisyenlerle buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, müziğin hayatın önemli bir parçası olduğunu belirterek, "Müzik bir lüks değildir, sadece bir eğlence de değildir. Müzik aslında bizim en iyi niteliklerimizi ortaya çıkartan çok önemli bir var olma alanıdır." dedi. 

 "Anadolu irfanı, müzik geleneği düşünüldüğünde çok büyük bir müzik medeniyetinin varisleriyiz biz." diyen Kalın, şöyle devam etti:

"Anadolu halk müziğidir, sanat müziğidir, klasik müziktir, başka tür müziklerdir. Bunların zenginliği ile beraber Türk müziği bugün dünya çapında bir müzik geleneği haline gelmiştir. Bunu yaşatmak çok önemli. Buna yeni şeyler eklemek çok önemli. Bundan sonra da Türk müziği bu gür sesiyle, şiiriyle, bestesiyle, nameleriyle bizim insanımızın yolunu aydınlatmaya devam edecek. Benim de tavsiyem bu yolda devam edin. Müziğimizin derinliklerini keşfederek paylaşarak güzelliklerini çoğaltarak bu yolda devam edin." 

Öğrencileri tebrik eden Kalın, "Bu dünyaya yapacağınız en büyük katkılardan birisi bu alanda vereceğiniz eserler olacak." dedi.

Daha sonra Bakan Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Sanatçı Yavuz Bingöl, Müsteşarımız Yusuf Tekin ile Genel Müdürümüz Ercan TÜRK´ünde hazır bulunduğu heyet öğrenciler ve öğretmenlerin yaptığı ve 15 Temmuz şehitlerinin isimlerinin bulunduğu "demokrasi ağacı"nı da inceledi.  

 

28-11-201728-11-201729-11-2017

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.