Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Bakanlığımız ile RTÜK Arasında Medya Okuryazarlığı İş Birliği Protokolü İmzalandı

Bakanlığımız ile RTÜK Arasında Medya Okuryazarlığı İş Birliği Protokolü İmzalandı

Bakanlığımız ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) arasında "Medya Okuryazarlığı İş Birliği Protokolü", Bakanımız Mahmut Özer'in katılımıyla Bakan Yardımcısı Petek Aşkar ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafından imzalandı. 

Sayın Bakanımız, törende yaptığı konuşmada Medya Okuryazarlığı İş Birliği Protokolü'nün önemine değinerek "Gençlerimizi geleceğe hazırlamak için onların yanında olarak, onları yetiştirmeye sadece akademik becerileriyle bağlantılı bir şekilde değil aynı zamanda bilişsel olmayan becerileriyle, onları bekleyen tehlikelere karşı da farkındalık oluşturarak türlü imkânlarımızı seferber ediyoruz. Bir taraftan akademik becerilerini geliştirirken diğer taraftan kültür, sanat ve sporla iletişimlerini, etkileşimlerini artırmaya tam olma yolunda ilerlemeleri için her türlü desteği vermeye çalışıyoruz" dedi.

Hitaplarında ayrıca Kovid- 19 salgınında da en hızlı başvurulan yöntemlerden birinin mesafeleri ortadan kaldıran dijital platformlar olduğunu belirten Bakanımız, genç ve erken yaştaki çocukların bu konuda neye maruz kaldıklarının farkındalığıyla yetiştirmenin en büyük sorumluluğumuz olduğunu kaydetti.

Bakanlığımız ile RTÜK iş birliğinde imzalanan protokol kapsamında tüm eğitim kademelerinde medya okuryazarlığı bilincini geliştirmek amacıyla diğer derslerin öğretim programlarında medya okuryazarlığı konusuyla ilişkilendirilebilecek kazanımlara yönelik materyallerin hazırlanması, ortaokul 7 ve 8. sınıflarında seçmeli ders olarak okutulan medya okuryazarlığı dersi öğretim programının güncellenerek bu doğrultuda öğretim materyalleri hazırlanması ile medya okuryazarlığı, siber güvenlik ve teknoloji bağımlılığını önlemeye yönelik seminer, konferans, kongre, sempozyum, söyleşi, panel, çalıştay, eğitim, yarışma ve etkinlikler düzenlenmesi, öğretim programı ve öğretim materyali geliştirilmesi, kamu spotu hazırlanması gibi çalışmaların gerçekleştirilmesi çalışmaları yürütülecek.

Protokolle ayrıca seminer, konferans, kongre, sempozyum, söyleşi, panel, çalıştay ve kamu spotu hazırlanması gibi etkinlikler düzenlenmesi; EBA ve ÖBA'da yayımlanmak üzere dijital materyallerin hazırlaması; eğitici eğitimlerinin gerçekleştirilmesi; öğrenci/kursiyer, öğretmen, yönetici, aileler, kitap yazım komisyonları ve öğretim materyalleri geliştirme komisyonları için eğitimlerin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Konferans Salonu'nda saat 11.00'de gerçekleştirilen imza törenine Bakanlığımız Genel Müdürleri, Daire Başkanları ve RTÜK yetkilileri katıldı.

30-05-202230-05-202230-05-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.