Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Bakanlık Maarif Müfettişleri Yatılılık ve Bursluluk İşlemleri Çevrim İçi Semineri

Bakanlık Maarif Müfettişleri Yatılılık ve Bursluluk İşlemleri Çevrim İçi Semineri

FAALİYETİN AMACI

Bakanlık Maarif Müfettişlerinin Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul pansiyonlarının yönetimi ve işleyişi hakkında bilgilendirilmesi, ortak sorun alanlarının belirlenmesi ve böylece bu alanda rehberlik ve denetim yapabilme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak.

FAALİYETİN GENEL DEĞERLENDİRMESİ    

  Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okul pansiyonlarının yönetimi ve işleyişi hakkında 15 Haziran 2021 tarihinde saat 10.00 ve 14.00'da iki oturum şeklinde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü olarak Bakanlığımız Maarif Müfettişlerine yönelik çevrim içi seminer gerçekleştirilmiştir.

Genel Müdürlüğümüz Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanı Mustafa Kışan, saat 10.00'da başlayan ilk oturumda okul pansiyonlarının açılışı ve yönetimine ilişkin plan ve politikalar, ilgili mevzuat, okul pansiyonlarının yönetimi konusunda görevli ve sorumlu bakanlık birimleri, okul pansiyonlarının idari yapısı ve işleyişi, okul pansiyonlarına öğrenci kayıt ve kabulü ile nakiller, bu kapsamda kullanılan sistem ve işleyişi, öğrenci barınma şekilleri (paralı ve parasız yatılı), pansiyonların yönetimi konusunda rehberlik, denetim, inceleme, soruşturma yaparken dikkat edilecek hususlar izlenecek yol ve yöntem konularında bilgilendirme yapmıştır.

İdari ve Mali işler Daire Başkanı Mustafa Karlıtepe, öğleden sonra 14.00'da başlayan oturumda okul pansiyonları ve barınan öğrenciler için Bakanlıkça gönderilen ödenek türleri ve içeriği ile yapılan ödeneklerin planlanması süreci, gönderilen ödeneklerin pansiyonlar tarafından kullanılışında uyulması gereken hususlar, okul pansiyonları tarafından gerçekleştirilen satın alma işleri ve diğer harcama türleri ile okul pansiyonları tarafından yapılan satın alma ve diğer harcamaların gerçekleştirilmesine ilişkin planlama ve uygulamalar ile bu kapsamda uyulması gereken hususlar konularında, Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanlığı Şube Müdürü Volkan Çetin, e-Ambar Modülü, bursluluk iş ve işlemleri ile arasız yatılı öğrencilere yönelik yapılan sosyal yardımlar konularında eğitim vermiştir.

Ayrıca katılımcı olarak katılan Bakanlık Maarif Müfettişlerinin olarak aktif olarak soru sorması sağlanarak bilgi paylaşımı yapılmıştır. 

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.