Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Bursaspor Spor Lisesi Protokolü İmzalandı

Genel Müdürlüğümüze bağlı Tematik Spor Liselerine Bursaspor Spor Lisesininde eklenmesi amacıyla düzenlenen protokol imzalandı.
Bursaspor Spor Lisesi Protokolü İmzalandı

İmza töreninde konuşan Müsteşarımız Sayın Yusuf Tekin, meslek, sanat ve spor alanlarında yeni formatla tematik liseler oluşturduklarını söyledi. Bu liselerin kendine has durumlarının olduğunu belirten Tekin, "Bu okullarda akademik derslerle ilgili müfredatı bakanlık olarak biz yazıyoruz. Ama ilgili alandaki müfredatı kiminle protokol imzaladıysak onlarla beraber yaptık. Yani sektörün nasıl bir elemana ihtiyacı varsa, o elemanı yetiştirecek müfredat oluşturduk. Dışarıdan da herhangi bir tesiste çalışan yetkin bir kişi, okullarımızda bu dersleri verebilecek." diye konuştu.

Tekin, sporla ilgili Türkiye Futbol Direktörü olduğu dönemde Fatih Terim ile görüştüklerini anımsatarak, şunları kaydetti: "Riva´da bir futbol lisesi organize ettik. Yani akademik derslerin kadrosunu ve müfredatı biz oluşturacağız, futbol ile ilgili derslerin müfredatını ve kadrosunu Türkiye Futbol Federasyonu oluşturacak. Türkiye´nin her tarafından öğrenci seçip, kendi sınavlarına tabii tutup yetiştirilebilecek bir lise kurguladık. Şu an Riva ve Foça´da bu var. Sonra bu işte bizimle beraber çalışabilecek kulüplerle çalışmak istedik. Bursaspor aradığımız kulüptü. Bu işi beraber yapabileceğimize kanaat getirdik. Şu andan itibaren artık Türkiye´nin futbolcu altyapısı anlamında çok iyi bir noktaya doğru gideceği yeni bir eğitim kurumunu hayata geçirmiş olacağız. Ben tahmin ediyorum ve iddialıyım, 10 yıl sonra buraya yeniden gelirsek birçok Enes Ünal´dan, Ozan Tufan´dan bahsedeceğiz."

 "Oyuncular okul-spor ikilemi yaşamayacak"

Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay da yıllardır hayal edilen projenin gerçeğe dönüşmesi için atılan adımın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bu projenin gerçekleşmesinde herkesin büyük emeğinin olduğunu vurgulayan Ay, şöyle konuştu: "Sonuçta bir hayali gerçekleştiriyor olmanın, Bursaspor´un spor lisesine kavuşmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Vakıfköy, Bursaspor´un temelidir, harcıdır. Bursaspor´un oyuncu fabrikasıdır. Bu fabrikanın en önemli eksiği eğitimdi, bugün de bunu ortadan kaldırıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geleceğin A takım oyuncusu olma hayaliyle buraya gelen oyuncularımız artık okul-spor ikilemi yaşamayacaklar. Futbolu da burada öğrenecekler, matematiği de fiziği de kimyayı da burada öğrenecekler. Burada sadece Bursa ve Bursaspor kazanmayacak, Türk futbolu kazanacak."

 

24-05-201824-05-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.