Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Çamkoru Gençlik Kampı

Çamkoru Gençlik Kampı

         Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Kızılay Derneği arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında "Çamkoru Gençlik Kampı" gerçekleştirilmiştir.

       Genel Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlu okullarda öğrenim gören 12 ilden, 56 kız öğrenci ve bu okullarda görev yapan pansiyondan sorumlu 16 müdür yardımcısının katıldığı gençlik kampı 01-07 Ağustos 2019 tarihlerinde Ankara Çamkoru'da yapılmıştır.

      Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf BÜYÜK, öğrencilerle buluştuğu programda yaptığı konuşmada, "İlkini 23-29 Haziran'da İstanbul Heybeliada'da gerçekleştirdiğimiz gençlik kamplarının ikincisi olan Çamkoru gençlik kampında sizlerle buluşmaktan büyük memnuniyet duymaktayım. Böylesi büyük bir organizasyonun ortaya konulmasında değerli çalışma arkadaşlarıma, Türk Kızılayına, katılım sağladığınız için siz değerli öğrencilerimize, sizleri buraya getiren öğretmenlerimize ve sizi bize emanet ettikleri için ailelerinize teşekkür ederim. Bir eğitimci olarak düşündüğümde sizlerin spordan ebruya, halk oyunlarından dramaya birçok farklı aktiviteden faydalandırılması son derece kıymetlidir. 150 yıldır büyük başarılara imza atan ve geçmişte bir Kızılay Şubesinin kuruculuğunu da yaptığım  hem ulusal hem de uluslararası anlamda en büyük insani yardım kuruluşu olan Türk Kızılay'a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Sevgili öğrenciler, size Ziya Hoca'nın selamını getirdim. Bu kampta okuduğunuz Türk ve dünya klasiklerinden iki eseri, "Liseliler Okuyor" projesi kapsamında sosyal medya üzerinden Bakanımıza ulaştırdığınız takdirde, Bakanımızın da bizzat katılacağı gençlik kampından siz de faydalanabilme şansını yakalayacaksınız.       

Genel Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlu okullarda öğrenim gören siz değerli gençler, kendinizi çok iyi yetiştirerek, önemli makamlarda görev alacaksınız. Bu sebeple her yönüyle en iyi biçimde kendinizi geliştirmelisiniz. Siz değerli öğretmenlerimizden beklentimiz de her meslek dalında, umudumuz ve geleceğimiz olan gençlerin, öncelikli olarak değerlerine sahip iyi insan olmalarını sağlayın. Onların farklılıklar içerisinde birbirini severek ve saygı göstererek yaşamalarını her şeyin önünde tutun. Güzel anılarla, kurduğunuz güzel dostluklarla ayrılacağınız bu kamptan sonra çevrenize Türk Kızılayını anlatın ve ona sahip çıkın.'' dedi.

         Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim ALTAN programda yaptığı konuşmada "Ülkemizin farklı şehirlerinden buraya gelen siz değerli gençleri ağırlamaktan memnunuz. Değerli gençler, kendinizi geliştirdiğiniz bir ilgi alanınız olsun. Bu spor olur, sanat ya da zanaat olsun fark etmez ama kendinizi iyi hissettiren uğraşlar edinin. Aile bağlarınızın güçlenmesi için aile içi iş bölümüne mutlaka katkı sağlayın. Bu sizin de gelişiminizi olumlu yönde etkiler. Umarım ki buradaki arkadaşlığınız ileride dostluğa dönüşür. Ortak birtakım çabalarınızla devam ettireceğiniz dostluğunuzu aileniz, ülkeniz, dünya ve insanlık adına değerlendirirsiniz. Mümkün olduğu kadar büyük düşünün ve gelecekte geriye doğru baktığınızda yaptığınız büyük işlerden gurur duyun. Bu yüzden geride mutlaka bir ses, bir iz bırakın. O ses de bütün insanlığa faydalı olsun. Allah yolunuzu açık etsin. Ülkemiz bulunduğu yerden sizin omuzlarınızda daha yükseğe çıksın. Bu kampa katılım sağladığınız için hepinize teşekkür ederim.'' dedi.

        Kampta Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören ve pansiyonlarda barınan öğrencilerin temel ilk yardım ve afet eğitimi yanı sıra ebru, drama, müzik, spor ve gezi gibi farklı etkinliklerden faydalanmaları sağlanmıştır. Ayrıca bu çalışma ile kitap okuma bilincinin zihinsel bir uğraşa dönüştürülmesi, öğrencilerimizin anlamlı okumaya teşvik edilmesi, kitap okuma sevgisinin kazandırılması amacıyla Beyaz Gemi (Cengiz Aytmatov)  ve Han Duvarları (Faruk Nafiz Çamlıbel) adlı eserlerin kampta okunup kitaplar üzerine söyleşi yapılmıştır.

         Pansiyondan sorumlu müdür yardımlarına ise uluslararası geçerliliği olan 16 saatlik Temel İlk Yardım Eğitimi ve Afetlerden Korunma Bilinci eğitimi ile yatılılık ve bursluluk hizmetleri konularında seminer verilmiştir.

       Program 07 Ağustos 2019 akşamı tüm katılımcıların hazır bulunduğu kapanış programı ile sona ermiştir.


08-08-201908-08-201908-08-201908-08-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.