Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ÇENGELKÖY ŞEHİT OKAN ALTIPARMAK ANADOLU LİSESİNDE BÜTÜNLEŞİK FİZİK KİMYA BİYOLOJİ LABORATUVARI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÇENGELKÖY ŞEHİT OKAN ALTIPARMAK ANADOLU LİSESİNDE BÜTÜNLEŞİK FİZİK KİMYA BİYOLOJİ LABORATUVARI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Millî Eğitim Bakanlığı, UNICEF Türkiye temsilciliği ve SAP Global iş birliği ile gerçekleştirilen "Anadolu Liselerinde Bütünleşik Fizik, Kimya, Biyoloji Uygulama Laboratuvarı Kurulması Projesi" kapsamında İstanbul Çengelköy Şehit Okan Altıparmak Anadolu Lisesinde kurulan bütünleşik FKB (Fizik, Kimya, Biyoloji) Laboratuvarının açılış töreni gerçekleştirildi.  

8 Aralık 2022 Perşembe günü gerçekleştirilen açılış programına Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Osman SEZGİN, Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim TOPÇU, UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina de DOMINICS, SAP Küresel Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Alexandra van der PLOEG katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Osman SEZGİN, ülkedeki eğitime sağladıkları katkı için UNICEF ve SAP temsilcilerine teşekkür etti. Her yapılan işte fikri bir plan ve felsefe bulunduğunu kaydeden Sayın Osman SEZGİN konuşmasına "Hem kendimiz hem kâinatta olan her şey bize emanet. Doğru olan kendimize ve kâinata çok dikkat etmek, insanlığın lehine kullanabilmek için sürdürülebilirliğini temin etmektir" sözleriyle devam etti.

Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Halil İbrahim TOPÇU yaptığı konuşmada; "Anadolu liselerinde kurulumu tamamlanan Bütünleşik Fizik, Kimya, Biyoloji Laboratuvarları ile disiplinlerarası geçişle, sorgulayan, araştıran, bilimsel düşünme becerilerini edinmiş, bu becerileri günlük hayatta karşılaştığı problem ya da durumlara uygulayabilen, yorumlayabilen, analiz edebilen bireyler yetişmesine destek olmaktır" sözleriyle proje amacına vurgu yaptı.

"UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina de DOMINICS, törende yaptığı konuşmada Milli Eğitim Bakanlığı, UNICEF ve SAP arasındaki üç yıllık verimli iş birliği sayesinde liseye devam eden 1 milyondan fazla öğrencinin kalıcı öğrenme, kişisel güçlenme, istihdam edilebilirlik ve topluma aktif katılım becerilerini destekleyen Beceri Geliştirme Programından yararlandıklarını ifade etti. Domincs ayrıca söz konusu ortaklığın kamu ve özel sektörün bir araya gelmesiyle çocuklar yararına çok önemli kazanımlar sağlanmasıyla sonuçlanmasından duydukları mutluluğu dile getirdi.

SAP Küresel Kurumsal Sosyal Sorumluluk Başkanı Alexandra van der PLOEG ise "Salgın öncesinde de eğitimin bütün dünyada krizle karşı karşıya olduğunu belirterek, bu şekilde devam edilmesi halinde dünyada bir takım temel yetilerden mahrum kalacak öğrencilerin oranının yüzde 50'ye varacağını, bunun da 825 milyon öğrenciye tekabül ettiğini görüyoruz. Bu, bütün paydaşların güçlerini birleştirerek yaptığı çabaları artırması anlamına gelmekte" değerlendirmesinde bulundu.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde, UNICEF Türkiye Temsilciliği ve SAP Global iş birliği ile gerçekleştirilen proje dâhilinde Türkiye genelindeki 59 Anadolu lisesine Bütünleşik FKB laboratuvarı kurulumu gerçekleştirildi.

Kurulumu tamamlanan Bütünleşik FKB laboratuvarı ile okulların fiziki imkânlarının geliştirilmesi ve eğitim-öğretimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının yanında öğrencilerin, teorik yolla edindiği bilgileri uygulayarak öğrenebilmeleri; üretim kültürünü yaşayıp yaşatabilmeleri, eleştirel bakış doğrultusunda çözüm odaklı yaklaşım sergileyebilmeleri; yenilikçi yaklaşımlar geliştirebilmeleri; tasarlayıp, üretebildikleri eğitim ortamlarının öğrencilere sağlanarak yeniçağın gerektirdiği gelişime açık becerilere sahip olmaları, ülkenin ekonomik ve sosyal gelişmelerine katkı sağlayabilecek bireyler olarak yetiştirilmeleri amacına yönelik önemli bir adım atılmış oldu.

Açılış programı öğrenci ve öğretmenlerin hazırladığı deneylerin izlenmesi ve Çengelköy Şehit Okan Altıparmak Anadolu Lisesi müzik gurubunun gösterisi ile tamamlandı.

Açılış programının ardından Genel Müdürümüz Halil İbrahim TOPÇU, Kandilli Kız Lisesi ile İstanbul Üsküdar Lisesi'ne ziyaretlerini gerçekleştirerek öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi. Okul yöneticileriyle eğitim ortamlarına ve süreçlerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.