Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, “Liseliler Destanı Yazıyor” yarışmasının ödül törenine katıldı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği iş birliğinde düzenlenen LİSELİLER DESTANI YAZIYOR “Türkiye’nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Millî İrade Zaferi” konulu liseliler arası deneme, hikâye ve şiir yazma yarışması ödül törenine katıldı.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, “Liseliler Destanı Yazıyor” yarışmasının ödül törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğine yarışmayı düzenleyerek gençlerin ve edebiyat dünyasının bir araya gelmelerini sağlamaları dolayısıyla teşekkür etti. Ödül alan öğrencileri isimlerini tek tek sayarak tebrik eden Erdoğan, projede okul elemelerinden başlayarak tüm aşamalarda emeği geçen herkese ve yarışma jürisine teşekkürlerini sundu. Erdoğan, Türkçenin dünyanın en kadim ve yaygın kullanılan dillerinden biri olduğuna işaret ederek, geniş bir coğrafyada hüküm süren Türkçenin asırlar boyunca farklı siyasi sınır, farklı alfabe ve farklı eğitim-öğretim sistemlerinden kaynaklanan lehçe ve ağız değişikliklerine rağmen hala etkisini sürdürdüğünü ifade etti.

Yarışmanın konusu isabetli bir tercih
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarışmanın konusunun "Türkiye´nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Milli İrade Zaferi" olarak belirlenmesini isabetli bir tercih olarak gördüğünü söyledi. Türkiye´nin, yakın tarihte 1960, 1971, 1980, 28 Şubat darbe ve muhtıralarını yaşadığını hatırlatan Erdoğan, 2007´de de muhtıra teşebbüsünde bulunulduğunu ancak hükümetin kararlı duruşuyla bu niyetin akamete uğratıldığını dile getirdi. 

“Değerler eğitiminde 15 Temmuz Demokrasi Zaferi´nin gelecek kuşaklara aktarılması da var"
Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ise konuşmasına, yarışmayı düzenleyen Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği başta olmak üzere katkı verenlere teşekkür ederek başladı. Yarışmaya katılan öğrencileri tebrik eden Yılmaz, dereceye giren öğrencilerin başarılarının artarak devamını diledi.


Değerler eğitiminin eğitim öğretim sisteminin bütününde yer almasını istediklerini ifade eden Yılmaz, "Güncellenen öğretim programlarında değerler eğitimine yer verdik. Değerler eğitimi içerisinde ülkemizin demokrasi tarihinde önemli bir kırılma noktası olan 15 Temmuz Demokrasi Zaferi´nin gelecek kuşaklara aktarılması da var." dedi. 15 Temmuz´da milli irade, demokrasi, hukuk devleti ve ülkenin birliğini hedef alan girişime karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın çağrısı üzerine halkın hakkına, hukukuna, evlatlarının geleceğine, seçtikleri aracılığıyla yönetilme hakkına sahip çıktığını anlatan Yılmaz, "Memleket kadar büyük yüreği olan bu aziz millet, elinde hiçbir silah olmadan tanklara, uçaklara, helikopterlere karşı bir destan yazdı." diye konuştu.


Abdurrahim Karakoç´un "Soysuzlar taş atar mukaddesata, Karşı duramazsak bizdedir hata, Tahammül teşviktir, böyle hayata, Öl... İnsan küçülmez ölünce Hasan." dizelerini okuyan Yılmaz, şöyle devam etti: "15 Temmuz şehitleri, insanların ölünce küçülmediğini aksine devleştiğini gösterdi. Bu destan, hesap gününde bu milletin yüz akı, beraat nişanı olacaktır. Bu destan, bu ülkede değerler eğitiminin verildiğinin apaçık göstergesidir. Ne mutlu bizlere ki gönlümüzde dilimizde bu yüce milletin bir ferdiyiz. Ülkemizin mazisinden çok daha parlak bir gelecek Türkiye´yi beklemektedir." dedi. Konuşmalardan sonra yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem ile eski Kültür Bakanı Atilla Koç tarafından verildi.

 

15-03-201815-03-201815-03-2018

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.