Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"EKİP ÖĞRENCİ KULÜPLERİ PROJESİ" 2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA HAYATA GEÇECEKGenel Müdürlüğümüz tarafından öğrencilerin akademik başarılarının yanında sosyal, kültürel ve sportif yönlerinin geliştirilmesi amacıyla "EKİP (Etkin, Katılımcı, İnovatif, Proaktif) Öğrenci Kulüpleri Projesi" hazırlandı.

 

Sosyal ve duygusal becerilerde dengeli gelişim sağlamış çocuk yetiştirmek 21. yüzyılın önemli gereksinimleri arasında gösterilmektedir. Bilişsel becerilerde olduğu gibi öğrencilere sosyal ve duygusal beceriler açısından da benzer fırsatların sağlanması eğitimde imkân ve fırsat eşitliği açısından önemlidir.

 

Araştırmalar, güçlü sosyal ve duygusal becerilere sahip gençlerin daha yüksek akademik performansa ve daha iyi kariyer fırsatlarına sahip olma olasılıklarının yüksek olduğunu göstermektedir.

 

Öğrenim süreçleri içinde öğrencilerimizin, sosyal duygusal becerilerinin yanında üst düzey düşünme becerileri ile çoklu okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesine hizmet edecek öğrenci kulüplerinin oluşturulması ve işe koşulması amaçlanmıştır. Genel Müdürlüğümüz, bu amaçla hazırlanan "EKİP Öğrenci Kulüpleri Projesi'ni yeni eğitim öğretim döneminde hayata geçiriyor.

 

2022 - 2023 Eğitim Öğretim Yılında 38 ilde Genel Müdürlüğümüze bağlı 100 okulda uygulanacak olan proje kapsamındaki kulüp faaliyetleri Ülkemizin önde gelen kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yapılarak yürütülecek.

EKİP Öğrenci Kulüpleri projesi kapsamında okullarımızda;

Genç Mühendisler,

Bilim ve Teknoloji,

İnovasyon ve Patent,

Geleneksel Sporlar/Oyunlar,

Sosyal Liderlik,

Münazara,

Sürdürülebilir Yaşam,

Tiyatro,

Hayat Boyu Matematik,

İngilizce,

Girişimcilik

kulüpleri kurulacak. 

 

"EKİP Öğrenci Kulüpleri Projesi" kapsamında kulüp özelinde öğrencilerin liderlik ve girişimcilik becerileri kazanması, patent, proje, fikir, tasarım vb. alanlardaki üretim ve müsabaka hazırlık süreçlerine koordineli bir şekilde dâhil olabilmesi amaçlarına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.

 

Proje ile ayrıca öğrencilerimizin Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını güçlendirecek olan Millî Teknoloji Hamlesi'yle ilgili çalışmaları yerinde görebilmesi, kritik teknolojileri yerli ve millî olarak geliştirmenin önemini kavraması, havacılık, uzay ve mühendislik alanlarında ülkemizdeki gelişmeleri gözlemleyerek akıllarındaki sorulara cevap bulabilmelerine yönelik hedefler doğrultusunda faaliyetler planlanacak.

 

Genel Müdürlüğümüz tarafından öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimlerine destek olmak ve katkı sağlamak amacıyla başlatılan "EKİP Öğrenci Kulüpleri Projesi" uygulama süreci içinde oluşacak yeni durumlar ve talepler doğrultusunda farklı kulüplerle zenginleştirilecek.

 

 

 

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.