Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Fen Liseleri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birim Temsilcilerine Yönelik Çevrimiçi Seminer Programı Başladı

Fen Liseleri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birim Temsilcilerine Yönelik Çevrimiçi Seminer Programı Başladı

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı fen liselerinde; yönetici, öğretmen ve öğrencilerin sınai mülkiyet farkındalığını artırmak, yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri ürünlerin sınai mülkiyet hakları kapsamında korunmasını sağlamak, Türkiye'nin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmak, öğrencilerin çalışmalarını patentlemek, öğrencileri bu hususta teşvik amacıyla Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka Kurumu arasında 20.01.2021 tarihinde "Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka KurumuEğitim İş Birliği Protokolü" imzalanmıştır. Bu Protokol kapsamında fen liselerinde kurulan "Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birimi" temsilcileri ile "Protokol Kurumsal Koordinasyon Kurulunda" görevli personele yönelik olarak 07-08-14-15 Nisan 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek eğitim kuşağı, Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz METE ve Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN'ın açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz METE açılış konuşmasında; Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut ÖZER'in takdir ve himayelerinde, Genel Müdürlüğümüz ile Türk Patent ve Marka Kurumu arasında 20.01.2021 tarihinde iş birliği protokolünün imzalandığını,  Protokol kapsamında "patent nedir, tasarım nedir?" konularında yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin fikir edinmesi için Şubat ayında bir eğitim programı düzenlendiğini ve 3000  kişiye ulaşıldığını belirtti. Sahada patent ve tasarım konusunda öğrencilerimize daha güçlü bir destek sunmak için 315 fen lisemizde yönetici ve öğretmenlerimizin bulunduğu Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birimlerinin kurulduğunu, bu birimlerde görev alan arkadaşlarımız için bugün daha kapsayıcı bir eğitim başlatıldığını dile getirdi. Çalışmaların öğrencilerin üniversitesi hayatına da yön vereceğini ifade ederek iş birliği ve katkılarından dolayı Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sayın Habip ASAN Bey'e teşekkürlerini sundu ve seminer programının verimli geçmesini temenni etti.

Prof. Dr. Habip ASAN açılış konuşmasında; Millî Eğitim Bakanlığı ile daha önce "Şimdi Düşünme Zamanı" adlı etkinliği yürüttüklerini, şu anda ise Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile işbirlikleri yaparak Millî Eğitim Bakanlığı ile olan işbirliğini genişlettiklerini belirtti. Bu iş birliklerinin doğması ve gelişmesinde katkılarından dolayı Bakan Yardımcısı Sayın Mahmut ÖZER'e ayrıca teşekkürlerini dile getiren Sayın ASAN; "Patentle Türkiye Yarışması" sonuçları değerlendirildiğinde farkındalığın oluşmaya başladığını ifade etti. Fen liselerimizde Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birimleri kurulduğunu, yürütülen süreçte ortaya güzel ürünler çıkacağını, başarılı öğrencilerimizin üniversite eğitimine de yön vereceğini düşündüğünü söyledi.

07-08-14-15 Nisan 2021 tarihlerinde"Fen Liseleri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birimi" temsilcileri ile "Protokol Kurumsal Koordinasyon Kurulunda"görevli personelden oluşan yaklaşık 1800 kişilik gruba yönelik düzenlenen çevirimiçi seminer programında; "Patent/Faydalı Model Temel Kavramlar, Tescil ve Tescil Sonrası İşlemler, Uygulamalı Online Patent Başvurusu ve Millî Eğitim Bakanlığı Teşvik Sistemi","Çalışanların Buluşları", "Marka Kavramı, Tescili ve Tescil Sonrası İşlemler", "Tasarım Kavramı, Tescili ve Tescil Sonrası İşlemler", "Fen Liseleri Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Birim Temsilcilikleri Görev ve Sorumlulukları, Türk Patent ve Marka Kurumu ile İş Birliği" konuları yer almaktadır.

 

08-04-2021

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.