Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

FEN LİSELERİ III. ULUSAL ÖĞRENCİ KONGRESİ TAMAMLANMIŞTIR.

FEN LİSELERİ III. ULUSAL ÖĞRENCİ KONGRESİ TAMAMLANMIŞTIR.

Ülkemizde fen ve matematik alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim insanı yetiştirmeye kaynaklık etmek, ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanda yükseköğretime hazırlamak, bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak, öğrencileri araştırmaya yöneltmek, fen bilimleri alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirerek toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunmak amaçlarıyla kurulan fen liselerinin kurumsallaşmasına, geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Kahramankazan Belediye Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Rektörlüğü arasında yapılan İşbirliği Sözleşmesi kapsamında; Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı 310 fen lisesinden; 390 öğrenci, 310 danışman öğretmen/okul yöneticisinin katılımı ile “Prof. Dr. Fuat SEZGİN Anısına Bilim Işığında Geleceğe Genç Bakış” konulu “ Fen Liseleri III. Ulusal Öğrenci Kongresi” Bakan Yardımcımız Prof.Dr. Mustafa SAFRAN, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İbrahim USLAN, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat OĞUZ ve Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan ASLAN’ın katılımıyla 29-30 Nisan 2019 tarihlerinde  Ankara ili Kahramankazan ilçesi Mustafa Hakan Güvençer Fen Lisesi koordinatörlüğünde Kızılcahamam ilçesinde gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda;

 

·         Savunma Teknolojileri:

  Hava ve Uzay Araçları Tasarımı

  İnsansız ve Akıllı Sistemler

  Savunma Bilişimi, Modelleme ve Simülasyon

  Sensör Teknolojileri

  Siber Güvenlik

 

·         Moleküler ve Hücresel Mühendislik:

  Nanoteknoloji ile İlaç Taşınım ve Hedefleme

  Biyomalzeme Üretimi

  Doku Mühendisliği

  Nanoteknoloji Temelli Almaç, Analiz ve Görüntüleme Sistemleri

  Nano Optik ve Elektronik

 

·         Robotik ve Yapay Zekâ:

  İnsan-Bilgisayar Etkileşimi

  Bilgisayar-Bilgisayar Etkileşimi

  Mekatronik/Sibernetik

  Makine Öğrenmesi

 

·         Malzeme Bilimi ve Teknolojileri:

  Biyobenzetim

  Kompozit Malzeme Üretimi

  Metalurji

  Yapı Malzemeleri Üretimi

  Süper İletkenler

  Sentetik Biyoloji

 

·         Sürdürülebilir Enerji ve Çevre Yönetimi Teknolojileri:

  Sürdürülebilir ve Akıllı Kentler

  Sürdürülebilir ve Akıllı Ulaşım Sistemleri

  Sürdürülebilir ve Akıllı Yerleşkeler

  Yenilenebilir Enerji Teknolojileri ve Enerji Depolama

  Hidrojen Yakıt Pilleri, Süper Kapasitörler ve Nükleer Piller

 

konularında öğrenciler yaptıkları araştırmaların sunumlarını gerçekleştirilmiştir.

 

·         29 Nisan 2019 Pazartesi günü; Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan ASLAN tarafından Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in hayatı ve eserleri konulu sunum yapılmıştır.

 

·         29 Nisan 2019 Pazartesi günü; 81 ilden 310 fen lisesi tarafından gönderilen bildiriler arasından Gazi Üniversitesi akademisyenlerinden oluşturulan Bilim Kurulunun değerlendirmesi sonucu her ilden bir tane olacak şekilde belirlenen 81 bildiri ikişer öğrenci tarafından sunulmuş olup diğer fen liselerinden katılım sağlayan öğrencilerde dinleyici olarak kongrede yer almışlardır. Kongre; 12 akademisyenin moderatörlüğünde , 4 farklı salonda Ankara/Kızılcahamam-Eliz Otelde gerçekleştirilmiştir.

 

·         30 Nisan 2019 Salı günü; Gazi Üniversitesi kampüsünde Öğrenci ve Öğretmenlere Üniversite akademik birimlerinin tanıtım sunumu yapılmış olup ayrıca Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde öğrencilere uygulamalı eğitim verilerek tesisin tanıtımı yapılmıştır.

 

 

·         Kongre sonrasında sunumu yapılan 81 bildiri kitaplaştırılarak dağıtılmıştır.

 

29-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201929-04-201930-04-2019

 

 

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.