Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Uzaktan Eğitim Semineri

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları konusunda 01-03 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak uzaktan eğitim semineri, Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Halil İbrahim TOPÇU'nun açılış konuşması ile  başladı.
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Uzaktan Eğitim Semineri

Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları konusunda 01-03 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak uzaktan eğitim semineri, Ortaöğretim Genel Müdürü Sayın Halil İbrahim TOPÇU'nun açılış konuşması ile  başladı.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka Kurumu Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında; il millî eğitim müdürlüklerinde ortaöğretimden sorumlu müdür yardımcısı/şube müdürü, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumlarından (proje okulu) Anadolu liseleri ile sosyal bilimler liseleri okul müdürleri, bilişim teknolojileri, kimya/kimya teknolojisi, biyoloji, fizik ve matematik öğretmenlerinin katılımıyla "Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları" konusunda 01-03 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak uzaktan eğitim semineri çevrimiçi törenle başladı.

 

Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim TOPÇU ve Türk Patent ve Marka Kurumu yetkililiklerinin katılımıyla başlayan seminerin açılış konuşmasını yapan Genel Müdür TOPÇU, geçtiğimiz Şubat ayında Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne  bağlı fen liselerinde; yönetici, öğretmen ve öğrencilerin sınai mülkiyet farkındalığını artırmak, yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri ürünlerin sınai mülkiyet hakları kapsamında korunmasını sağlamak ve Türkiye'nin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka Kurumu arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında seminerler düzenlendiğini söyledi. Genel Müdür  Halil İbrahim TOPÇU, üç gün, altı oturum şeklinde olan seminer çalışmalarına 81 ilin ortaöğretimden sorumlu il yöneticileri ile 315 fen lisesi müdürü ve fen liselerinde çalışan matematik, kimya-kimya teknolojisi, fizik, biyoloji ve bilişim teknolojileri branşlarında 4200 eğitim çalışanının  katıldığını ifade ederek, bu yıl protokol kapsamındaki çalışmalarımıza tüm proje okullarını dâhil ederek çalışmalarımıza  devam edeceğiz dedi.

 

Yapılacak eğitimlerle ilgili verimlilik açısından özellikle 2021-2022 eğitim-öğretim yılı başlamadan seminer planladıklarını söyleyen Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim TOPÇU, toplamda üç gün altı oturum şeklinde sürecek eğitimlere yönetici ve öğretmenler olarak 6.490 eğitim çalışanının katılacağını sözlerine ekledi. TOPÇU, iş birliği ve katkılarından dolayı Türk Patent ve Marka Kurumu başkanı Sayın Habip ASAN ve ekibine  teşekkür ederek Seminer programının verimli geçmesini diledi. 

Millî  Eğitim  Bakanlığı   Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Patent ve Marka Kurumu Eğitim İş Birliği Protokolü; Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı; fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve Anadolu liseleri (proje okulu) yönetici, öğretmen ve öğrencilerin sınai mülkiyet farkındalığını artırmak, yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri ürünlerin sınai mülkiyet hakları kapsamında korunmasını sağlamak ve Türkiye'nin teknolojik ve endüstriyel gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

 

Bu çalışmayla; 

Öğretim programlarının ve eğitim materyallerinin patent/faydalı model, marka, tasarım ve ürün bilinci oluşturulmasına yönelik hazırlanması/güncellenmesi, öğretmenlere hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında seminer verilmesi,

Okulların yapacağı patent/faydalı model, marka, tasarım başvurularına destek sağlanması,

Öğrenci ve öğretmenlere patent / faydalı model, marka, tasarım ve ürün konularında toplantı, seminer, konferans, yarışma vb. farkındalık faaliyetleri düzenlenmesi,

Okullarda "Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları" birimlerinin kurulması Okul laboratuvarlarının bu Protokol hükümlerine hizmet edecek şekilde güçlendirilmesi, çalışmalarının yürütülmesi hedeflenmektedir.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.