Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

GEÇMİŞİN SAYFALARI "TARİHİN İZİNDE" YENİDEN AÇILIYOR

GEÇMİŞİN SAYFALARI

Genel Müdürlüğümüzce sosyal değerlerin oluşturulması, öğretim programlarına dâhil edilen on kök değerin öğrencilere kazandırılması ve millî-manevi, dinî, ahlaki değere yönelik farkındalığın oluşturulması amacıyla "Tarihin İzinde" video içerikleri hazırlanarak yayımlandı.

Öğrencilerin analitik, eleştirel ve demokratik düşünme gibi zihinsel becerilerini geliştiren tarih derslerinde vatan, millet, bayrak, devlet, yönetme biçimi, hak ve sorumluluklar gibi unsurların öğretimi ile öğrencilerin vatandaşlık bilincinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla Bakanlığımızın millî-manevi, dinî, ahlaki değere yönelik farkındalığın oluşturulması amacıyla öğretim programlarına aldığı on kök değer; adalet, dostluk, dürüstlük, sabır, saygı, sevgi, öz denetim, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik "Tarihin İzinde" videoları ile ele alınıyor.

Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan "Tarihin İzinde" video içeriklerinde kök değerler, paylaşılan anekdotlarla tarihin disiplinlerarasılığına da vurgu yapılarak tarih; sanat, edebiyat ve gündelik yaşamla ilişkilendiriliyor.

"Tarihin İzinde" videolarında, tarihî olaylar ve anekdotlarla değerler eğitiminin örtük biçimde verildiği içerikler yer alıyor. Videolarda öğrencilerimizin bütüncül gelişimlerini desteklemek ve millî eğitimin temel amaçlarını gözetmek için öğretim programlarımızda da yer alan "kök değerler" tarih disiplini ile sunuluyor.

Tarih yazan, çağ açıp çağ kapayan bir milletin tüm yönleriyle kendi tarihini bilmesi, tarih bilincini edinmesi amacıyla hazırlanan içeriklerle Genel Müdürlüğümüz; Türk ve dünya tarihinin birikimli mirasını kavrayan, geçmişin günümüze yansımalarının farkına varan nesiller için ilgi duyan herkesi tarihin izini sürmeye davet ediyor.

İçerikleri Tarihçi - Yazar Koray ŞERBETÇİ tarafından hazırlanan ve sunulan videolarla; öğrencilerin ilgisini tarih alanına yönelik olarak canlı tutmayı, bilgi edinmelerini ve entelektüel gelişimlerine katkı sunulması hedefleniyor.

"Tarihin İzinde" farklı konulara yönelik video içerikleri çekimleri yapılarak yayımlanmaya devam edecek.

"Tarihin İzinde"  videolarına https://ogmmateryal.eba.gov.tr/tarihin-izinde adresinden ve Bakanlığımızın resmî YouTube kanallarından erişebilirsiniz.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.