Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

GENÇ MÜHENDİS ADAYLARI PROGRAMI BAŞLADI

GENÇ MÜHENDİS ADAYLARI PROGRAMI BAŞLADI

Ortaöğretim kademesindeki öğrencileri geleceğin mühendis ve bilim insanı olmaları konusunda teşvik ederek onlara ilham verecek kurum ve kişilerle bir araya getirmek ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki nitelikli insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından "Genç Mühendis Adayları Programı" başlatıldı.

Bu kapsamda Genel Müdürlüğümüz ile TUSAŞ iş birliğinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda dereceye giren, geleceğin mühendis adayı öğrencilere yönelik bir program düzenlendi.

Programa 37 farklı ilden katılan, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Fen ve Anadolu liselerinden bu yıl mezun olan 300 öğrenci, iş süreçlerini yerinde gözlemleme ve havacılık sektörünü yakından tanıma fırsatı yakaladı.

Düzenlenen program sayesinde öğrenciler Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek yegâne vizyon olan Millî Teknoloji Hamlesiyle ilgili çalışmaları yerinde görme, kritik teknolojileri yerli ve millî olarak geliştirmenin önemini kavrama, ülkemizin bu alanda geldiği noktayı gözlemleme, havacılık, uzay ve mühendislik hakkında akıllarındaki sorulara cevap bulma ve meslek seçimlerini bu deneyimleri de kullanarak netleştirme imkânı buldular.

Firmanın tanıtımı, tesis gezileri, projelerin ve projelerin geliştirilme aşamalarının anlatımı, mühendis olma süreci, çalışanların tecrübe aktarımı, işe alım ve staj imkanları, sunumlar, kariyer planlama hakkında bilgilerin verildiği programdan sonra öğrenciler Ankara'nın tarihi yerlerini ziyaret ettiler.

Programa katılan öğrencilere yönelik görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, "Uzun yıllardır genç arkadaşlarıma 'mühendis olun' çağrımı yineledim. Ülkemizin kalkınmasında eğitimin önemini her fırsatta vurgulayan biri olarak geleceğin mühendislerini burada ağırlamaktan büyük mutluluk duydum. Milli Eğitim Bakanlığı'na değerli iş birliği için teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Programa yönelik görüşlerini paylaşan Genel Müdürümüz Halil İbrahim Topçu "Geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz, ülkemizin güzide kurumlarından olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinde gerçekleştirilen bu etkinlikte yer alarak ülkemizin vizyon projelerini yakından tanıma ve mühendislerle birebir iletişime geçme fırsatı buldu. Öğrencilerimizin gelecekte bu projelerde yer alarak ülkemize büyük katkı sunacaklarına inancım tam. Ortaöğretim kademesindeki öğrencileri geleceğin mühendis ve bilim insanı olmaları konusunda teşvik ederek onlara ilham verecek kurum ve kişilerle bir araya getirmek ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki nitelikli insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarımız devam edecek. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Anonim Şirketi'ne değerli iş birliği için teşekkür ediyorum " dedi.

 30-07-202230-07-2022

 

 

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.