Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"GENÇ MÜHENDİS ADAYLARI PROGRAMI" İLE ORTAÖĞRETİM KADEMESİNDEKİ ÖĞRENCİLER GELECEĞE HAZIRLANIYORGenel Müdürlüğümüz tarafından 30 Temmuz 2022 tarihinde başlatılan "Genç Mühendis Adayları Programı" ile ortaöğretim kademesindeki öğrencileri geleceğin mühendis ve bilim insanı olmaları konusunda teşvik ederek onlara ilham verecek kurum ve kişilerle bir araya getirmek ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki nitelikli insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye'nin dört bir yanındaki fen lisesi ve Anadolu lisesinde öğrenim gören öğrenciler ile YKS'de dereceye giren öğrenciler Ankara'daki savunma sanayi firmaları başta olmak üzere mühendislik ile teknoloji alanında öne çıkan firmalarda etkinlik, eğitim, gezi ve söyleşi programlarına katılabilecek.

Genç Mühendis Adayları Programında; çevrim içi meslek tanıtımları, firma tanıtımı, teknik geziler, mühendislik seminerleri, mühendis ve bilim insanı olma serüveni ile çalışanların tecrübe aktarımı, grup çalışmaları, yarışmalar, sunumlar, kariyer planlama gibi faaliyetler gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN ile iş birliği protokolleri yapıldı.

Genç Mühendis Adayları Programı kapsamında Genel Müdürlüğümüz ile TUSAŞ arasında 30 Mart 2023 tarihinde "Geleceğin Yetenekleri Programı", 5 Nisan 2023 tarihinde ASELSAN ile"ASELSAN'lılar Sizin İçin Geliyor Programı",11 Nisan 2023 tarihinde HAVELSAN ile "Mühendis Genç Projesi" iş birliği protokolü imzalandı.

Eğitimde iş birliği protokolleri ile ortaöğretim kademesinde öğrenim gören öğrencilerimiz gerçekleştirilecek çeşitli faaliyetlere katılım sağlayacak. Gerçekleştirecek teknik gezilerle öğrencilerimizin TUSAŞ, ASELSAN ve HAVELSAN'ın ürünleri ve teknolojileri, çalışma kültürü, işleyişi ve çalışma alanları hakkında bilgi sahibi olmaları hedefleniyor.  Ayrıca öğrencilerimiz teknik gezilerle alanında uzman kişilerle tanışma fırsatı bulacak ve bu, onların kariyer hedeflerini belirlemelerinde yol gösterici olacak.  

İmzalanan iş birliği protokolü kapsamında; okul ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi, çevrim içi veya yüz yüze olarak TUSAŞ, ASELSAN ve HAVELSAN çalışanları tarafından mesleki tanıtımların yapılması, teknik gezilerin planlanarak gerçekleştirilmesi süreçleri yürütülecek.

TUSAŞ ile imzalanan protokol neticesinde öğrencilerimize havacılık tutkusu kazandırmak, uzay ve mühendislik alanlarında farkındalık oluşturmak, ilgi alanlarını keşfetmelerine destek sağlamak, hayal güçlerini ve vizyonlarını geliştirmelerine yardımcı olmak, doğru meslek seçimlerinde rehberlik etmek hedefi ile mesleki rehberlik çalışmaları ve TUSAŞ tesislerine yapılacak kapsamlı teknik gezi programları gerçekleştirilmeye başlandı.

İş birliği protokolü kapsamında 4 Mayıs 2023 tarihinde başlayan bir ay süre ile devam edecek olan Ankara'da Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda öğrenim gören YKS'de mühendislik bölümlerini tercih edecek öğrenciler için Türk Havacılık Uzay Sanayii tesislerinin ziyareti programı yürütülüyor. Ziyaret programı ile mühendis adayı öğrenciler; işe alım süreçleri, staj programları, mühendislik mesleği ve çalışma alanları hakkında bilgi alıp TUSAŞ mühendisleriyle birlikte özgün hava araçlarını yakından inceliyor. Mühendis adayları ayrıca TUSAŞ tarafından geliştirilerek üretimi yapılan ürünleri yakından inceleyebilme ve yetenek programları hakkında yetkililerden bilgi alma fırsatı buluyor.

İş birlikleri kapsamında yapılacak çalışmalar Türkiye genelindeki Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda yürütülerek kapsamı genişletilecek ve YKS sonrasında mühendislik alanlarında tercihte bulunacak öğrencilere de ayrı programlar uygulanacak.

09-05-202309-05-202309-05-2023

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.