Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"GENÇ MÜHENDİS ADAYLARI PROGRAMI" KAPSAMINDA ÖĞRENCİLERİMİZ TUSAŞ TESİSLERİNİ ZİYARET ETTİGenel Müdürlüğümüzce yürütülen "Genç Mühendis Adayları Programı" kapsamında mühendis adayı öğrencilerimiz TUSAŞ tesislerine ziyaret gerçekleştirdi.

Ortaöğretim kademesindeki öğrencilerimizi geleceğin mühendis ve bilim insanı olmaları konusunda teşvik etmek, onlara ilham verecek kurum ve kişilerle bir araya getirmek ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlardaki nitelikli insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla yürütülen"Genç Mühendis Adayları Programı" ile çeşitli faaliyetler gerçekleştiriliyor.

"Genç Mühendis Adayları Programı"  kapsamında meslek seçimlerinde havacılık ve uzay başta olmak üzere mühendislik alanlarında bir kariyer yolu tercih edecek olan geleceğin mühendisleri 31 Temmuz ve 1 Ağustos 2023 tarihlerinde Ankara'da misafir edildi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda dereceye giren, geleceğin mühendis adayı öğrencilere yönelik TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilen teknik geziye 22 farklı ildeki Genel Müdürlüğümüze bağlı fen ve Anadolu liselerinden bu yıl mezun olan 220 öğrenci katıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinde gerçekleştirilen etkinlikte yer alarak ülkemizin vizyon projelerini yakından tanıyan ve mühendislerle birebir iletişime geçme fırsatı bulan öğrenciler ayrıca TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL ile de bir araya geldi.

Genel Müdürlüğümüz ile TUSAŞ arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında ilki geçen yıl gerçekleştirilen program ile öğrenciler Türkiye'nin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek yegâne vizyon olan Millî Teknoloji Hamlesiyle ilgili çalışmaları yerinde görme, kritik teknolojileri yerli ve millî olarak geliştirmenin önemini kavrama, ülkemizin bu alanda geldiği noktayı gözlemleme, havacılık, uzay ve mühendislik hakkında akıllarındaki sorulara cevap bulma ve meslek seçimlerini bu deneyimleri de kullanarak netleştirme imkânı buldu.

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen "Genç Mühendis Adayları Programı" kapsamındaki faaliyetlerin 2023-2024 eğitim öğretim yılında da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

04-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-2023

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.