Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Genel Müdürlüğümüzce Gerçekleştirilen Sosyal Bilimler Liseleri Yazarlık Atölyesi Çalışması Kapsamında Dereceye Giren Eserler Belirlendi

Genel Müdürlüğümüzce Gerçekleştirilen Sosyal Bilimler Liseleri Yazarlık Atölyesi Çalışması Kapsamında Dereceye Giren Eserler Belirlendi

 Zihinsel tasarım gerektiren yaratıcı yazarlığı öğrencilerde bir iç disiplin haline getirmek, öğrencilerin dil becerilerinin geliştirilmesi yanında yazarlığı kişisel gelişimlerine katkı sunacak tematik bir sanat olarak algılamalarına yardımcı olmak amacıyla Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Yazarlık Atölyesi çalışmaları yazdıkları hikâyeleriyle dereceye giren öğrencilerin belirlenmesiyle birlikte tamamlandı.

Genel Müdürlüğümüze bağlı -on beş (15)- sosyal bilimler lisesinin hazırlık sınıfları ile 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında öğrenim görmekte olan öğrencilerine yönelik olarak Rize Sosyal Bilimler Lisesi'nin koordinatörlüğünde bu yıl pilot olarak gerçekleştirilen atölye çalışmasına 522 öğrenci ve 26 danışman öğretmen katıldı.

Yazarlık Atölyesi çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen çevrim içi eğitimler ve ürün oluşturma süreci 4 Nisan Pazartesi günü başlamış, 3 Haziran Cuma günü tamamlanmıştı. Yazarlık Atölyesi çalışmaları akademisyenler ile eğitimci yazarın katılımıyla çevrim içi eğitimler ve hikâye yazma/ürün oluşturma çalışmaları süreciyle gerçekleştirildi.

6-10 Haziran tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan seçici kurul, on altı sosyal bilimler lisesinden ilk üçe girerek, Genel Müdürlüğümüze iletilen 48 hikâye ile 13 küçürek (minimal) hikâye arasından derece alan, ödüle hak kazanan eserleri belirledi.

 Seçici kurul marifetiyle gerçekleştirilen değerlendirmede;

 Kayseri Kilim Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Mehtap Öztürk, Kelebekli İğne Oyası eseriyle 1. (birinci),

Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Berfin Yılmaz, Beş Liraya Bir Güneş eseriyle 2. (ikinci),

Adana Bahtiyar Vahapzade Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Nehir Keser, Kargıla Beni Spatul eseriyle 3. (üçüncü) olarak,

ayrıca;  Diyarbakır Silvan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Kadriye Şenol, Yazı-Tura eseriyle küçürek (minimal) hikâye dalında ödül almaya hak kazandılar.

Yazarlık Atölyesi çalışmaları süreci sonunda dereceye giren öğrencilerimiz, danışman öğretmenleriyle birlikte, Kızılay ile Genel Müdürlüğümüzün iş birliği kapsamında, 7-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan İstanbul Heybeliada "Yazarlık Eğitimi Kampı" etkinliklerine katılacaklar.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.