Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE SINIF İÇİ ALTERNATİF DEĞERLENDİRME TEKNİKLERİ VE YARDIMCI KAYNAKLARIN İNCELENMESİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE SINIF İÇİ ALTERNATİF DEĞERLENDİRME TEKNİKLERİ VE YARDIMCI KAYNAKLARIN İNCELENMESİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlüğümüz ile UNICEF iş birliğinde 13-17 Mart tarihleri arasında Kızılcahamam'da gerçekleştirilen çalıştayda Sınıf İçi Alternatif Değerlendirme Teknikleri Rehber Kitabı (sözel) hazırlama çalışmaları ile öğretmen ve öğrenciler için hazırlanan yardımcı kaynaklara yönelik  inceleme ve değerlendirme çalışmaları gerçekleştirildi.

Öğrenme öğretme sürecinde sınıf içi değerlendirmede süreç odaklı değerlendirme anlayışının geliştirilmesi ve ölçme araçlarında çeşitliliğin sağlanması, öğretmenlerimize rehberlik etmesi amacıyla hazırlanan Sınıf İçi Alternatif Değerlendirme Teknikleri Rehber Kitapları (sayısal dersler için) OGM Materyal web sayfasında yer alan Yönetici Öğretmen Kütüphanesinde yayımlamıştı.

13 Mart'ta başlayarak 17 Mart'a kadar devam eden çalıştayda Sınıf İçi Alternatif Değerlendirme Teknikleri Rehber Kitaplarının sözel derslere (Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, felsefe ve İngilizce) yönelik rehber kitabın hazırlaması çalışmaları yürütüldü. Çalışma kapsamında branş öğretmenlerine verilen eğitimlerin ardından etkinliklerin hazırlanmasına yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

UNICEF Eğitim Müdürü Rory ROBERTSHAW ve UNICEF Temsilcisi Doç. Dr. Kamil KURTUL, Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı Uygar UMUT ile birlikte öğretmenlerle bir araya gelerek yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Alternatif  (tamamlayıcı) ölçme değerlendirme örneklerini içeren öğretmen rehber kitapları ile biçimlendirici değerlendirmeye olanak sağlayan alternatif ölçme değerlendirme yöntemlerinin kullanımı konusunda öğretmen yeterliklerinin geliştirilmesi, alternatif ölçme araçlarının geliştirilmesi ve kullanımı konusunda öğretmen niteliğinin artırılması amaçlanıyor.

Genel Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen çalıştayda ayrıca öğrencilerin akademik başarılarının artırılması, öğrenme eksikliklerinin giderilmesi ve YKS'ye hazırlanan öğrencilere destek verilmesi amacıyla hazırlanan yardımcı kaynaklara yönelik inceleme ve değerlendirme çalışmaları gerçekleştirildi. Alan derslerinin tamamına yönelik uzman öğretmenler tarafından hazırlanan yardımcı kaynakların akademik açıdan incelenmesi ve baskıya hazır hâle getirilmesi çalışmaları yürütüldü.

18-03-202317-03-202317-03-202317-03-202317-03-202317-03-202317-03-2023

 

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.