Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNE YÖNELİK ELEŞTİREL OKUMA VE YARATICI YAZARLIK KAPSAMINDA YENİ BİR PROJE: OKU-YORUM, YAZI-YORUM

GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI SOSYAL BİLİMLER LİSELERİNE YÖNELİK ELEŞTİREL OKUMA VE YARATICI YAZARLIK KAPSAMINDA YENİ BİR PROJE: OKU-YORUM, YAZI-YORUM

Genel Müdürlüğümüzce bağlı sosyal bilimler liselerinin hazırlık sınıfları ile 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında öğrenim görmekte olan öğrencilerimizin eleştirel okuma ve yaratıcı yazarlık alanlarında aktif faaliyet gösterebilecekleri yeni bir proje,  "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" hayata geçirildi.

Sosyal bilimler liselerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kayseri Kilim Sosyal Bilimler Lisesi koordinatörlüğünde yürütülecek. Proje çalışmaları ile öğrencilere bilişsel becerilerle birlikte sosyal ve duygusal becerilerin kazandırılması ve eleştirel okuma becerisine sahip genç yazarların yetiştirilmesi hedefleniyor.

Proje öğrencilerimizin hızla değişen koşullarla baş etmelerine, çevrelerine uyum sağlamalarına, mesleki ve akademik başarılarına katkı sağlayan sosyal ve duygusal beceriler; görev performansı, duygu düzenleme, iş birliği, açık fikirlilik ve başkalarıyla etkileşimde olma becerilerinin gelişimine katkı sunacak.

Ülkemiz genelinde Genel Müdürlüğümüze bağlı 93 sosyal bilimler lisesinde; iki aşamalı uygulanacak olan  "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesinin ilk aşamasında "Oku-Yorum" etkinlikleri gerçekleştirilecek. 

Proje ile eleştirel okuma becerisinin kazandırılması hedefi doğrultusunda öğrencilere nesnel ve öznel eleştiri yapabilme, eski ve yeni bilgiyi sentezleyebilme,  bireysel özgün bakış açısı geliştirebilme ve okumada anahtar kavramların sezilerek kullanılması becerilerinin kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Okullarda öğrenci-yazar buluşmaları gerçekleştirilecek.

Gönüllülük esasına bağlı olarak projeye katılacak öğrenciler danışman öğretmenleri rehberliğinde sosyal bilimler lisesinin ortak kararıyla belirlenecek 5 (beş) kitap üzerinden eleştirel okuma etkinliklerine katılacak.

Projenin ikinci aşaması olan "Yazı-Yorum" çalışmaları ile öğrencilerin dil becerilerinin geliştirilmesi yanında yazarlığı kişisel gelişimlerine katkı sunacak tematik bir sanat olarak algılamalarına yardımcı olmak amacıyla alanında tanınmış şair-yazar ve akademisyenler tarafından atölye dersleri verilecek. Sosyal bilimler liseleri öğrencileri arasından yeni kalemlerin yetişmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek.

2021-2022 eğitim öğretim yılında on altı sosyal bilimler lisesinde pilot olarak gerçekleştirilen projede çevrim içi verilen eğitimlerin ardından hikâye türünde eser oluşturma çalışmaları yürütülmüş, Kayseri Kilim Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Mehtap ÖZTÜRK seçici komisyon kararıyla 1.'lik almıştı.

Bu yıl kapsamı genişletilen "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi ile eleştirel okuma becerilerine yönelik etkinlikler, şiir ve deneme türünde eser oluşturma faaliyetleri, hazırlanan kılavuz doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.