Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

HAREZMÎ EĞİTİM MODELİ ÇALIŞTAYI ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

HAREZMÎ EĞİTİM MODELİ ÇALIŞTAYI ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakanlığımızın üst politika belgelerinde yer alan hedef ve amaçlar doğrultusunda hayata geçirilmesi planlanan Harezmî Eğitim Modeli'ne yönelik  çalıştay 13-14 Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde gerçekleştirildi.

Günümüz eğitim öğretim faaliyetlerinde öğrencilerin disiplinlerarası anlamlı ve bütüncül ilişkiler kurma ve farklı açılardan değerlendirme yapma becerilerinin geliştirilmesi önem arz etmektedir.  Harezmî Eğitim Modeli ile disiplinlerarası düşünebilen, ezberden ve monotonluktan uzak, düşündüklerini becerileri ile hayata geçirebilen, sanatla bilimi, bilimle sosyal hayatı bütünleştirebilen bireylerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Bu amaç doğrultusunda planlanan ve açış konuşması Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanı Emine AKINCI tarafından yapılan çalıştaya Prof. Dr. Şirin KARADENİZ, Bakanlığımız ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü personeli ile ilgili akademisyenler katılım sağladı.

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen çalıştayda Harezmî Eğitim Modeli'ne, eğitim modeline ilişkin yapılan çalışmalara, gelinen nokta ve planlanan çalışmalara yönelik sunumlar gerçekleştirildi.

Hârezmî Eğitim Modeli; üç farklı bilim alanından (teknoloji bilimi, fen ve matematik bilimi, sosyal bilimler-sanat ve spor bilimi) öğretmenin probleme dayalı öğrenme modeli ve araştırma-inceleme, iş birlikli ve öğrenci merkezli öğretim stratejilerine dayanan yöntem-teknikleri kullanarak disiplinlerarası ders tasarımının yapıldığı ve uygulandığı bir eğitim modelidir.

Harezmî Eğitim Modeli'nin 2023-2024 eğitim öğretim yılında Türkiye genelinde pilot olarak uygulanmasına yönelik, genel uygulama ve yaygınlaştırma süreçleri değerlendirildi.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.