Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Heybeliada

Heybeliada

Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Kızılay Derneği arasında yapılan 03.02.2019 tarihli iş birliği protokolü çerçevesinde 24-29 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul İli Heybeliada  Kızılay Gençlik Kampında; "Yazarlık Eğitimi" kampı gerçekleştirilmiştir.

Programa katılan öğrencilerin Türk Kızılayının evrensellik, insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, gönüllü hizmet ve birlik gibi temel ilkeleri doğrultusunda eserler oluşturacaklardır. Bu çalışma ile kitap okuma bilincinin zihinsel bir uğraşa dönüştürülmesi, öğrencilerimizin anlamlı okumaya teşvik edilmesi, kitap okuma sevgisinin kazandırılması, öğrencilerimizin yazarlarla etkileşimde bulunarak kendi ürünlerini oluşturmasına imkân sağlanması amaçlanmaktadır.Bu çalışmayla Genel Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlu sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin kendilerini ifade edebilecekleri sosyal faaliyetler ve yazarlık eğitimi almaları sağlanmıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Türk Kızılay Derneği arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında "yazarlık eğitimi" kampı gerçekleştirilmiştir.

Programa 23-29 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul Heybeliada'da sosyal bilimler lisesi öğrencileri ve sosyal bilimler lisesinde görev yapan pansiyondan sorumlu müdür yardımcıları ile yazar ve şairler; Necdet SUBAŞI, A. Ali URAL, Şule KÖKLÜ, Cengizhan ORAKÇI,  Özcan ÜNLÜ, Yıldız RAMAZANOĞLU, Nurullah GENÇ, Güray SÜNGÜ, Hüseyin AKIN, Fahri TUNA, Şeref AKBABA katılmıştır.23 haziran 2019 tarihinde açılışına Türk Kızılayı genel Müdürü İbrahim ALTAN ile Türk Kızılayı ve Bakanlığımızın yetkilileri katılmıştır.

Türk Kızılayı Genel Müdürü İbrahim ALTAN açılış programında yaptığı konuşmada "Kurulduğu1868 yılından bu yana toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal rehafın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlenen Türk Kızılayı, kan, afet, uluslararası yardım, göç ve mülteci hizmetleri, sosyal hizmetler, sağlık yardımı, eğitim, gençlik ve mineralli su işletmeleri alanlarında hizmet sunmaktadır. Yapılan bu çalışmada yarınlara kalıcı eserler bırakmada oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu kamp süresince edinilecek bilgi ve tecrübelerin yarınlara taşınmasını ümit ederim." 

      

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanı Mustafa KIŞAN "Türk Kızılayının farklı alanlarda toplum yararına yürüttüğü çalışmalardan ziyadesiyle memnunuz. Böylesi faydalı çalışmalarda Türk Kızılayını her an yanımızda bulduğumuz için teşekkürlerimizi sunarız." dedi.

İlk kez düzenlenen kamp programında öğrenciler her gün iki yazarla buluşturularak söyleşiler gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin Türk Kızılayının kamp aktivitelerine katılımları sağlanmış ve İstanbul'da farklı mekânlara geziler yapılmıştır.

Pansiyondan sorumlu müdür yardımlarına ise uluslararası geçerliliği olan 16 saatlik Temel İlk Yardım Eğitimi ve Afetlerden Korunma Bilinci eğitimi ile yatılılık ve bursluluk hizmetleri konularında seminer verilmiştir.

Ayrıca kamp programına katılan öğrenciler Türk Kızılayının evrensellik, insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, gönüllü hizmet ve birlik gibi temel ilkeleri doğrultusunda eserler oluşturmuşlardır. Öğrenciler tarafında ortaya çıkarılan ürünlerin toplanarak bir kitap haline getirilmesi planlanmaktadır.

Program 28 Haziran 2019 akşamı tüm katılımcıların hazır bulunduğu kapanış programı ile sona ermiştir.

 

 

 

 

09-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-201909-07-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.