Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"LİSELERDE BİLİM UYGULAMALARI PROGRAMI"NIN PİLOT ÇALIŞMASI TAMAMLANDIÖğrencilerimizin iletişime ve öğrenmeye açık, sistematik düşünebilen, öz güven sahibi, fikirlerini her ortamda ifade edebilen bireyler olarak yetişmesine imkân sağlamak amacıyla Ankara, Aydın, Bursa, Iğdır, Isparta ve Samsun illerinde "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" pilot olarak uygulandı.

"Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" ile öğrencilerde bilimsel toplantılar yoluyla bilim, teknoloji, çevre, ekonomi, eğitim, değerler, coğrafya, tarih, kültür, edebiyat, sanat, ekonomi, hukuk, politika vb. alanlarda farkındalığın oluşturulması ve bilimsel düşünme, araştırma yapma, rapor hazırlama, kendini ifade etme, sunum yapma gibi akademik alanlara yönelik çalışmalara altyapı oluşturabilecek becerilerin geliştirilmesi hedeflendi.

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen "Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" kapsamında iller ve okullar düzeyinde -koordinatör okullar üzerinden-  konferans, panel, seminer, bilgi şöleni, forum vb. türlerde fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler alanlarına yönelik bilimsel toplantılar gerçekleştirildi.

Programın ilk aşamasında okullar tarafından, bilimsel toplantılara katılacak olan öğrenci gruplarının ve katılım sağlayacakları alanların (fen bilimleri, matematik ve teknoloji ile sosyal bilimler) belirlenmesi, bilimsel toplantıların gerçekleştirilmesi ve hazırlık süreçlerine ilişkin okulda bulunan öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitimlerin düzenlenmesi ve her sınıf düzeyinde ayrı konu ve türlerde bilimsel toplantıların gerçekleştirilmesi süreçleri yürütüldü.

"Liselerde Bilim Uygulamaları Programı"nın ikinci aşamasında il geneli bilimsel toplantılar fen bilimleri, matematik ve teknoloji alanı için koordinatör okul, ilde bulunan fen liseleri veya Anadolu liseleri arasından; sosyal bilimler alanı için ilde bulunan sosyal bilimler liseleri veya Anadolu liseleri arasından İl Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından belirlendi.

"Liselerde Bilim Uygulamaları Programı" çalışmalarına ait bildiri, poster, kitapçık vb. belgeler okullar tarafından e- kitap formatına getirilerek hem okulların web sitelerinde hem de Genel Müdürlüğümüz http://ogmiyiornekler.meb.gov.tr/ sitesinde yayımlandı. Program kapsamında pilot illerde görev alan yönetici, öğretmen ve öğrencilere pilot illerin il millî eğitim müdürlüklerince katılım belgeleri verildi.

"Liselerde Bilim Uygulamaları Programı"nın 2023-2024 eğitim öğretim yılında Genel Müdürlüğümüze bağlı tüm okullarda gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

08-08-202308-08-202308-08-202308-08-2023

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.