Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

IPA-II Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi Kapsamında Genel Müdürlüğümüz Personeli İsveç'in Başkenti Stockholm'e Çalışma Ziyareti Gerçekleştirdi

IPA-II Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi Kapsamında Genel Müdürlüğümüz Personeli İsveç'in Başkenti Stockholm'e Çalışma Ziyareti Gerçekleştirdi

Genel Müdürlüğümüzün yararlanıcısı olduğu IPA-II Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması projesi kapsamında Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Emine AKINCI'nın başkanlığındaki heyet İsveç'in başkenti Stocholm'e bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Çalışma ziyaretinin amacı Türkiye'de ortaöğretimde devam ve okullaşma oranlarını artırmak için entegre bir önleme, müdahale ve telafi modelinin geliştirilmesinin ve uygulanmasının desteklenmesidir. Katılımcılar, çalışma ziyareti sırasında aşağıdaki hususlarda bilgi edindi:

· İsveç'in Erken Uyarı Sistemine ilişkin deneyimi,

· İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği'nin (SALAR), erken okul terkinin önlenmesinde bölgeler ve belediyelerle çalışma sistemi,

· İsveç'te ve Baltık Bölgesi'nde erken okul terkinin önlenmesine ilişkin iyi uygulamalar ve bu çalışmalarda çıkarılan dersler,

· Erken okul terki izleme sistemi.

Çalışma ekibi ziyaretin ilk gününde İsveç Yerel Yönetimler ve Bölgeler Birliği'ni ziyaret ederek yetkililerden İsveç'te okul sistemi, karşılaşılan zorluklar, erken okul terkiyle mücadeleye yönelik stratejiler, İsveç'te ve Baltık Bölgesi'nde erken okul terkine ilişkin iyi uygulamalar ile "Bölgesel Erken Uyarı Sistemi" hakkında bilgi alındı.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde İsveç Ulusal Eğitim Kurumu ziyaret edildi.  Çalışma ekibi, lise kademesine (Gymnasium) odaklanarak erken okul terkiyle mücadeleye ilişkin mevcut politikalar ve tedbirler, eğitim sistemi önleme, müdahale ve telafi açısından nasıl düzenlenmektedir? Skolverket, erken okul terki riski altındaki öğrencilerin takibini nasıl sağlamaktadır? Ulusal düzeyde bir Erken Uyarı Sistemi mevcut mu? gibi konularda bilgi aldılar. Skolverket ziyaretinden sonra heyet Stockholm Büyükelçiğini ziyaret etti. Çalışma ekibimiz, Büyükelçimiz Sayın Emre YUNT tarafından kabul edildi ve Sayın Büyükelçimize, eğitim müşavirimize proje hakkında bilgi verildi.

 

Ziyaretin son gününde Ekerö Belediyesi ziyaret edildi. Bu ziyarette Ekerö Belediyesinde eğitimden sorumlu yetkililer, erken okul terkiyle ilgili mücadele deneyimi ve izlemenin nasıl yapıldığı hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Sunumdan sonra aynı belediyedeki bir okula ziyaret gerçekleştirildi. Okul müdürü tarafından yapılan sunumda "Erken okul terkinin önlenmesi için yerel düzeyde okullarla ve diğer kurumlarla çalışmalar nasıl düzenlenmektedir?" sorusuna cevap arandı.

13-05-202213-05-202213-05-202213-05-202213-05-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.