Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"ÂKİF'İN SÖZÜ, CUMHURİYETİN 100'Ü" TEMALI DİJİTAL GAZETE YARIŞMASI SONUÇLANDI"Âkif'in Sözü, Cumhuriyetin 100'ü Temalı Dijital Gazete Yarışması'nın 1'incisi İzmir Buca Mehmet Âkif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi oldu.

Genel Müdürlüğümüzce "İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü (12 Mart) " etkinlikleri kapsamında Genel Müdürlüğümüze bağlı sosyal bilimler liseleri arasında düzenlenen "Âkif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100' ü Temalı Dijital Gazete Yarışması" sonuçlandı. Seçici kurul marifetiyle yapılan değerlendirmede "Birincilik" ödülünü İzmir Buca Mehmet Âkif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi "Asım'ın Sesi" gazetesi ile aldı.

Bakanlığımız tarafından her yıl yurt genelinde ve yurt dışı temsilciliklerimizde geniş kapsamlı programlarla kutlanan "İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u Anma Günü (12 Mart)" etkinlikleri için bir slogan yarışması düzenlenmiş ve "Âkif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100' ü" ortak tema olarak belirlenmişti.

Dijital gazete yarışması, İstiklâl Marşı'mızın şairi Mehmet Âkif Ersoy'un şair kişiliği, birleştirici ve bütünleştirici yönü, vatan, millet sevdası ile İstiklâl Marşı'nın öğrencilerde oluşturduğu millî, manevi duygu, düşünce ve heyecanların paylaşılacağı ortamların oluşturulması, içeriklerin hazırlanması hedefi doğrultusunda düzenlenmişti.

Tüm kıtalarında millî bilincin önemine vurgu yapan, milletçe yaşadığımız her zorlukta tekrar ayağa kalkmamız için ihtiyacımız olan inancı ve cesareti daima taze tutan İstiklâl Marşımız, ülkemizi derinden sarsan deprem felaketlerinin ardından vatandaşlarımızın sergilediği dayanışmada kendini göstererek öğrencilerimize ilham oldu.

Genel Müdürlüğümüze bağlı sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrencilerimiz, şiirlerinde millî ve manevi duyguları ön plana çıkaran İstiklâl Marşı'mızın şairi Mehmet Âkif Ersoy ve bağımsızlığımızın sembolü millî marşımızla ilgili bilgi ve birikimlerini hazırladıkları dijital gazetelerle paylaşma imkânı buldular.

Genel Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen "Âkif 'in Sözü, Cumhuriyetin 100" ü Temalı Dijital Gazete Yarışması'na sosyal bilimler liselerinden çok sayıda eser gönderildi. Yarışma şartnamesi doğrultusunda yapılan değerlendirmede;

"Asım'ın Sesi" adlı gazeteleri ile İzmir Buca Mehmet Âkif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi 1'incilik

"Vefa" adlı gazeteleri ile Rize Sosyal Bilimler Lisesi 2'ncilik

"Şelale" adlı gazeteleri ile Konya Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi 3'üncülük

ödüllerine değer görüldü.

"Birincilik" ödülünü alan İzmir Buca Mehmet Âkif Ersoy Sosyal Bilimler Lisesi "Asım'ın Sesi" gazetesi için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.