Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

KONYA BİLİM MERKEZİNDE FEN LİSELERİ MATEMATİK ZÜMRE BAŞKANLARINA YÖNELİK UYGULAMALI EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

KONYA BİLİM MERKEZİNDE FEN LİSELERİ MATEMATİK ZÜMRE BAŞKANLARINA YÖNELİK UYGULAMALI EĞİTİM PROGRAMLARI BAŞLIYOR

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Konya Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi arasında imzalanan eğitimde iş birliği protokolü kapsamında, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı fen liselerinde görev yapan fizik zümre başkanlarına yönelik olarak 2017 yılında, 2018 yılında ise kimya zümre başkanlarına yönelik olarak Konya bilim Merkezinde ikişer günlük çalışma programı gerçekleştirilmiş olup 02-03 Nisan 2019 ve 04-05 Nisan 2019 tarihlerinde Matematik zümre başkanlarına yönelik iki ayrı grup hâlinde Konya Bilim Merkezinde uygulamalı eğitimler verilecektir.

 

Matematik öğretmenlerinin araştırma yöntemleri, proje yapma ve yürütmeye yönelik bilgi ve becerilerinin artırılması, bilim ve teknolojiyle buluşturulması, matematik alanındaki yeni uygulamalar hakkında bilgilendirilmesi ve iyi örneklerin paylaşılmasının hedeflendiği çalışmada;

 

Bilim Tarihi:

Bilimsel düşünce ve teorilerin gelişimi ile matematiksel düşünce biçiminin ortaya çıkışı hakkında söyleşi yapılacaktır.

 

Sergi Galerileri Gezisi:

Konya Bilim Merkezi içerisinde bulunan Vücudumuz, Bilimin Sultanları, Dünyamız, Evrenimiz, Yeni Ufuklar ve Temel Adımlar sergi galerileri içerisinde rehber eşliğinde gezi gerçekleştirilecektir.

 

Bilim Gösterisi:

Günümüzde ortaya çıkan yeni teknolojiler ve kullanım alanları ile ilgili bilgilerin verildiği, insansı robot örneklerinin gösterildiği bir bilim gösterisidir.

 

Micro:bit Atölye Çalışması:

İngiltere’de ortaokul öğrencilerine dağıtılan micro:bit bir mikro bilgisayar olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitimi için kullanılan önemli araçlardan bir tanesidir. Bu atölye çalışmasında, micro:bit üzerinde bulunan elektronik donanımlar tanıtılarak, örnek uygulamalar yapılacaktır. Ayrıca, matematik alanında kullanım yöntemleri aktarılacaktır.

 

Algoritma Atölye Çalışması:

Algoritma ve algoritmik düşünce tarzının anlaşılabilmesi için çeşitli işlem basamakları kullanılarak eğitsel bir oyun çalışması yapılacaktır.

 

Araba Tasarım Atölye Çalışması:

Konya Bilim Merkezi Sıfır Atık projesine verdiği destekten dolayı atölye çalışmalarında atık malzemeleri kullanmaya önem vermektedir. Arabamı tasarlıyorum atölye çalışması da atık malzemelerle yapılan bir tasarım etkinliğidir. Düz bir yolda giden yuvarlak tekerlekli arabalar yerine, dairesel bir yolda giden kare tekerlekli arabalar tasarlanarak matematiksel altyapısı hakkında bilgi verilecektir.

 

 

03-04-201903-04-201903-04-201903-04-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.