Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

LİSE ÖĞRENCİLERİ ULUSAL ÖĞRENCİ KONGRESİ VE POSTER SUNUMU YARIŞMASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

LİSE ÖĞRENCİLERİ ULUSAL ÖĞRENCİ KONGRESİ VE POSTER SUNUMU YARIŞMASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

Bakanlığımız ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında imzalanan Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında düzenlenen Matematik ile Çevre ve İklim Değişikliği konularına yönelik öğrenci kongresi ve poster sunumu yarışması Ankara ATO Congressium'da gerçekleştiriliyor.

Ortaöğretim düzeyinde öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması açılış törenine  Bakanımız Mahmut ÖZER, Bakan Yardımcıları Petek AŞKAR, Sadri ŞENSOY, Osman SEZGİN, Milletvekili Orhan ERDEM, TÜBİTAK Başkanı Hasan MANDAL, Genel Müdürümüz Halil İbrahim TOPÇU, birim amirleri, öğrenciler ve danışman öğretmenler katılım sağladı.

Bakanımız Mahmut ÖZER yaptığı açış konuşmasında öğrencilere "En nitelikli eğitime kavuşmanız için gece gündüz çalışıyoruz. Her alandaki çalışmalarınıza ortam sağlayacak bilim sanat merkezlerine kolaylıkla ulaşabilmeniz için 2023 yılında bütün ilçelerimizde bilim sanat merkezlerini açmış olmayı hedefliyoruz." dedi.

Açış konuşmaları kapsamında yaptığı konuşmada Genel Müdürümüz Halil İbrahim TOPÇU, "Dijital dünyada eğitimin öğrenenlerini, ruhsal anlamda dayanıklı, esnek, sorun çözme yeteneği yüksek ama aynı zamanda ruhsal zekâsı olan, empati, şefkat, merhamet ve nezaket melekeleri gelişmiş öğrenciler olarak yetiştirmemiz gerektiğinin farkındayız.

Bakanlık olarak bu amaçlar doğrultusunda; yenilik odaklı düşünüp proje üreten, hazırladıkları projeleri ulusal ve uluslararası platformlarda sunmak isteyen öğrencilerimize imkân, fırsat ve ortam sağlamak amacıyla çeşitli proje faaliyetleri yürütüyoruz." diyerek katılım sağlayan, destek sunan herkese teşekkürlerini iletti.

Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamında 26-29 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması ile öğrencilerin; bilimsel düşünme, araştırma yapma, akademik çalışmalara alt yapı oluşturabilecek analitik düşünme becerilerini geliştirme ve bilimsel gelişmelerin paylaşılacağı platformların oluşturulması hedefleniyor.

Öğrencilerimiz için 21. yüzyıl yeterliliklerinin temelinde yatan girişimcilik ve üretkenlik koşullarını en verimli biçimde kullanabilecekleri eğitim ortamlarını ve süreçlerini sunmak hedefi doğrultusunda TÜBİTAK iş birliği ile gerçekleştirilen Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması'na ortaöğretim seviyesindeki öğrenciler katılıyor.

TÜBİTAK tarafından elektronik ortamda 10-30 Kasım 2022 tarihleri arasında başvuruya açılan Lise yarışmaya 337 okuldan 1213 öğrenci; 489'u Çevre ve İklim Değişikliği, 177'si Matematik alanında olmak üzere toplam 666 proje ile başvuru yaptı.

Ön değerlendirmesi TÜBİTAK tarafından oluşturulan seçici kurul tarafından yapılan, 98 proje 26 Aralık 2022 Pazartesi günü açılışı yapılan final etkinliği kapsamında poster sergisine davet edildi.

Poster sergisine davet alan projelerden Çevre ve İklim Değişikliği alanından 15, Matematik alanından 15 proje derece için finalde yarışacak. Poster sergisine davet alan projelerden Çevre ve İklim Değişikliği alanından 15, Matematik alanından 15 proje derece için finalde yarışacak.

26 Aralık 2022 Pazartesi günü Ankara ATO Congressium'da saat 11.00'de açılışı yapılan etkinlik, 29 Aralık 2022 Perşembe günü saat 10.00'da gerçekleştirilecek ödül törenine kadar devam edecek. Etkinlik süresince final etkinliğine davet edilen posterlerin sergisi ve yarışmalar ziyarete açık olacaktır.

26-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-202226-12-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.