Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ODAP FAALİYETLERİ KAPSAMINDAKİ SON ÇALIŞMA ZİYARETİ İSPANYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ODAP FAALİYETLERİ KAPSAMINDAKİ SON ÇALIŞMA ZİYARETİ İSPANYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi kapsamındaki son çalışma ziyareti, 13-15 Aralık 2022 tarihleri arasında İspanya'da gerçekleştirildi.

Başkent Madrid ve Castilla-La Mancha Bölgesi'nde bulunan Toledo şehrine gerçekleştirilen ziyaret ile erken okul terkinin önlenmesi, okula devam ve okullaşma oranlarının artırılması üzerine uzun yıllar pek çok müdahale ve program yürüten İspanya'nın iyi uygulamalarının gözlemlenmesi, değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

Ziyaret programı ile edinilen bilgilerin, Türkiye'de 14 ilde bulunan 50 pilot okulda proje kapsamında uygulanacak olan Entegre Önleme, Müdahale ve Telafi Modeli ile Erken Uyarı Sistemi'ne girdi sağlaması planlanmaktadır.

Çalışma ziyaretini gerçekleştiren Genel Müdürlüğümüz daire başkanı, millî eğitim uzmanları, şube müdürü ve görevli öğretmenlerden oluşan heyet, projenin konsorsiyum lideri olan Eductrade S.A.'yı, İspanya Eğitim ve Meslekî Öğretim Bakanlığı Bölgesel İş Birliği ve Eğitimde İnovasyon Genel Müdürlüğünü ve Tomillo Vakfı'nı ziyaret etti. Yetkililerle yapılan görüşmelerde İspanyol eğitim sistemi, ortaöğretimde okul devamsızlığıyla mücadele ve okullaşma oranlarını artırmaya yönelik programlara ilişkin bilgi alışverişinde bulunuldu.

Proje kapsamında Castilla La Mancha Özerk Topluluğu Hükümeti, Eğitim Kültür ve Spor Dairesi ve Madrid Özerk Topluluğu Hükümeti, Eğitim ve Üniversiteler Dairesi yetkilileri ile bu bölgelerdeki eğitim yapısı, okul devamsızlığı ve erken okul terki ile mücadele çalışmaları konularında çeşitli görüşmeler gerçekleştiren ziyaret heyeti ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Madrid Büyükelçiliği ile Madrid ve Toledo'da bulunan 3 okulu da ziyaret etti.

Proje kapsamında İsveç, Hollanda ve İspanya'da gerçekleştirilen bu ziyaretler sırasında yapılan bilgi ve deneyim alışverişinin, proje kapsamında tasarlanan ve uygulanacak olan Entegre Önleme, Müdahale ve Telafi Modeli ile Erken Uyarı Sistemi'ne katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

20-12-202220-12-202220-12-202220-12-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.