Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN YENİ BİR KAYNAK: SOSYAL BİLİMLERDE ARAŞTIRMA REHBERİ

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN YENİ BİR KAYNAK: SOSYAL BİLİMLERDE ARAŞTIRMA REHBERİ

Sosyal bilimlerde araştırma yapmak; toplumsal olayları, davranışları ve ilişkileri anlamak için oldukça önemlidir. Bu alanda yapılan araştırmalar; toplumsal sorunların çözümüne, politikaların oluşturulmasına ve uygulanmasına katkı sağlar. Sosyal bilimlerdeki araştırmalar, aynı zamanda insan davranışlarının anlaşılmasına da yardımcı olur. Bu nedenle lise öğrencilerinin sosyal bilimlerde araştırma yapmayı öğrenmeleri ve bu alanda kendilerini geliştirmeleri, gelecekteki kariyerlerinde başarılı olmaları için oldukça önemlidir.

Günümüzün ön plana çıkan en önemli becerilerden biri olan araştırma becerisi, bireylerin ihtiyaç duyduğu bilgi kaynaklarına erişmesini, bunları analiz etmesini ve ihtiyaç duyduğu bilgiyi işleyerek kullanılabilir hâle getirmesini içermektedir.

Genel Müdürlüğümüz tarafından merak eden, sorgulayan, araştıran, üreten öğrenciler yetiştirme amacına hizmet eden becerilerden biri olan araştırma becerisini geliştirmek için öğretmenlerimize ve öğrencilerimize rehberlik etmesi amacıyla "Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi" hazırlanarak OGM Materyal web sitesinde bulunan Yönetici ve Öğretmen Kütüphanesi'nde yayımlandı.

 "Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi" öğretmenlerimize ve öğrencilerimize; araştırma sürecinin sonunda öğrencilerden beklenen davranışların neler olduğu, araştırma konularının belirlenmesinde dikkate alınması gereken ilkelere, sosyal bilimlerde araştırmanın nasıl yapılması gerektiği, araştırma raporunun nasıl yazılacağı, araştırma bulgularının nasıl sunulacağı, bilimsel araştırma etiğinin ne olduğu konularında rehberlik edecek.

"Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi"nde ayrıca saha araştırması örneği, değerlendirmede kullanılabilecek formlar ve araştırma sürecinde ihtiyaç duyulabilecek kaynaklara ilişkin web sitelerinin yer aldığı bir liste sunulacak.

"Sosyal Bilimlerde Araştırma Rehberi"ne ulaşmak için tıklayınız.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.