Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"Öğretmenlerin Kaleminden 15 Temmuz" ve "Nasıl Bir Okul, Nasıl Bir Ortaöğretim?" Yarışmalarında Dereceye Giren Öğretmenler İle Genel Müdürlüğümüze Bağlı Okullarda Görev Yapan Öğretmenlerimiz İçin "Yazarlık Eğitimi ve Uygulamaları Kursu" Başladı.Yalova Esenköy Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde başlayan eğitimin açılışına katılan Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf BÜYÜK konuşmasında öğretmenlere önemli mesajlar verdi. Sayın bakanımızın katılımcılara selamlarını ileterek başladığı konuşmasında "Sayın Bakanımız içimizden birisi. Bu bizim için çok önemli ve güzel bir fırsat. Hep birlikte el ele vererek bilgili, ahlaki değerlerle donatılmış nesiller yetiştirmeliyiz. Yeni bir dönem başlıyor öğrencilerimizin sadece akademik başarılarını değil, öğrencilerimizi değerlerimizle yoğururken sosyal ve el becerileri yönünden de desteklemeliyiz, hem 2023 Eğitim Vizyonuyla hemde Yeni Ortaöğretim Modeliyle bunun zeminini hazırladık. Ancak biz her ne yaparsak yapalım, sizlerin istek ve gayreti olmadan eğitimde istediğimiz başarıyı yakalayabilmemiz mümkün değil.Sizler bizim için çok önemli ve değerlisiniz. Sizlerinde desteği ile ülkemizi daha da güzel yarınlara taşıyacağınıza canı gönülden inanıyoruz." dedi.

 

15 Temmuz 2016 tarihinde halkımızın sarsılmaz birliğini bozmayı amaçlayanların darbe teşebbüsü, asırlardan beri millî birlik ve beraberlik içerisinde yaşama azmi olan aziz milletimizin istiklal ve istikbaline sahip çıkma kararlılığı ile engellenmiştir. Milletimizin göstermiş olduğu direnişe, cesarete, dirayete ve asil duruşa dair duygu ve düşüncelerin paylaşılması amacıyla Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel tüm ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler arasında "Öğretmenlerin Kaleminden 15 Temmuz" konulu "Deneme Yazma Yarışması"  2018 yılında düzenlenmiştir.

 

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, geleceğin dünyasını şekillendirmeyi hedeflemiş nesillerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Genel Müdürlüğümüzün hedef ve öncelikleri doğrultusunda; Ortaöğretimde sürdürülebilir, öncü ve yenilikçi bir yapıya sahip öğrenme ortamlarının oluşturulması, Eğitimin daha nitelikli hâle getirilmesi, Kurumsal kapasitenin artırılması, Millî ve manevi değerlerine bağlı nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi, Ülkemizin 2023 vizyonuna erişmesinde eğitim ve öğretim planlamalarında ortaöğretimde ortak akıl ve istişare ile paydaş görüşlerinin alınarak değerlendirilmesi amacıyla "Nasıl Bir Okul, Nasıl Bir Ortaöğretim?" isimli "Deneme Yazma Yarışması" 2018 yılında düzenlenmiştir. Öğretmenlerin perspektifinden ortaöğretimin değerlendirildiği yarışmada dereceye giren eserler Millî Eğitim Uzmanlarınca incelenerek "Nasıl Bir Okul? Nasıl Bir Ortaöğretim? Deneme Yazma Yarışmasında Dereceye Giren Eserlerin Eğitim Modeli Önerileri Açısından İncelenmesi"  başlıklı rapora dönüştürülmüştür. Ayrıca "Nasıl Bir Okul, Nasıl Bir Ortaöğretim?" konulu deneme yazma yarışması kapsamında illerinde birinci seçilen eserlerin derlendiği kitap, Bakanlık Makamının Olurları ile 1000 adet bastırılarak katılımcılara ve illerimize gönderilmiştir.

 

2018 yılında gerçekleştirilen bu iki yarışmada illerinde dereceye giren öğretmenler ile Genel Müdürlüğümüze bağlı okullarda görev yapan öğretmenlerimize yönelik düzenlenen ve

Ø  Yazarlık ve Yazarların Yazma Nedenleri,

Ø  Yazının Bütün Evreleri,

Ø  Metin-Kurgu-Gerçeklik,

Ø  Eğitimde Yazarlık

gibi konulara yer verilecek olan "Yazarlık Eğitimi ve Uygulamaları Kursu"; Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf BÜYÜK, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet BÖLÜCEK, Araştırmacı-Yazar Beşir AYVAZOĞLU, Hikâyeci Yazar Mukadder GEMİCİ, eğitim görevlileri ve  127 öğretmenin katılımı ile 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında Yalova Esenköy Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde gerçekleştirilecektir.


24-09-201924-09-201924-09-201924-09-201924-09-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.