Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

OKU-YORUM, YAZI-YORUM PROJESİNİN ELEŞTİREL OKUMA SÜRECİNE YÖNELİK FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

OKU-YORUM, YAZI-YORUM PROJESİNİN ELEŞTİREL OKUMA SÜRECİNE YÖNELİK FAALİYETLERİ DEVAM EDİYOR

Sosyal bilimler liselerimizde öğrenim görmekte olan öğrencilerimizin eleştirel okuma ve yaratıcı yazarlık konularında aktif faaliyet gösterebilecekleri bir alan oluşturmak amacıyla yürütülen "Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi faaliyetleri devam ediyor.

Proje; 69 ilimizde bulunan Genel Müdürlüğümüze bağlı 93 sosyal bilimler lisesinden 930 öğrenci ile danışman öğretmenlerinin katılımıyla yürütülüyor. Yürütülen proje ile öğrencilerimizin akademik başarılarına katkı sağlayan sosyal ve duygusal beceriler; görev performansı, duygu düzenleme, iş birliği, açık fikirlilik, üst düzey düşünme ve başkalarıyla etkileşimde olma becerilerinin gelişimine katkı sunulması ve eleştirel okuma becerisine sahip genç yazarların yetiştirilmesi hedefleniyor.

Proje ile ayrıca okuma kültürünün kazandırılması, "Okulun Kalbi Kütüphaneler" projesi faaliyetlerinin desteklenmesi ve "Okul Ortaklığı Projesi" ile ilişkili olarak sosyal bilimler liseleri arasındaki iletişimin, iş birliğinin sağlanması hedefleniyor.

2022-2023 Eğitim öğretim yılı için iki aşamalı olarak gerçekleştirilecek projenin birinci aşaması içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılının birinci dönemini programlıyor. Bu kapsamda projede yer alan öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerimiz tarafından birinci döneme yönelik olarak;

- eleştirel okuma yöntem ve tekniklerine yönelik eğitim seminerlerinin gerçekleştirilmesi,

- 93 sosyal bilimler lisesi tarafından ortak olarak belirlenen kitapların okunma süreçlerinin yürütülmesi,

- okunan her kitabın eleştirel okuma grup çalışmasının yapılması amacıyla yazar/akademisyen buluşmalarının planlanması ve gerçekleştirmesi,

- öğrencilerin okudukları kitaplara yönelik değerlendirme yazılarını danışman öğretmenleri ve grup arkadaşlarıyla paylaşımları süreçleri yürütülüyor.

 

Eleştirel okuma süreci, birinci dönem faaliyetleri tamamlandığında sosyal bilimler liseleri faaliyet çıktılarını, Genel Müdürlüğümüze iletilmek üzere koordinatör okulla paylaşacaklar.

Genel Müdürlüğümüzce sosyal bilimler liseleri kapsamında gerçekleştirilen eleştirel okuma faaliyetleri öğrencilerimizin ve danışman öğretmenlerimizin oldukça renkli ve yaratıcı etkinlikleri ve okul, ilçe, il yöneticilerimizin katılımlarıyla devam ediyor.

"Oku-Yorum, Yazı-Yorum" projesi ikinci dönemi için planlanan faaliyetler kapsamında, projeye katılan öğrencilere eğitimci yazar ve akademisyenler tarafından çevrim içi yaratıcı yazarlık eğitimleri verilecek. Mart ve nisan aylarında verilecek eğitimlerin ardından öğrencilerimizin şiir ve deneme türünde ürün oluşturma süreçleri yürütülecek.   

Her sosyal bilimler lisesinden değerlendirme sürecinden sonra seçilen şiir ve deneme türünde bir eserin Genel Müdürlüğümüzce oluşturulan seçici kurula iletilmesi ve dereceye giren öğrencilerin belirlenmesiyle proje süreci tamamlanacak.

2021-2022 eğitim öğretim yılında hikâye türünde yarışmaya katılan sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören öğrenciler bu yıl şiir ve deneme türlerinde oluşturdukları eserleriyle yarışmaya katılacak.

 16-12-202216-12-202216-12-202216-12-202216-12-202216-12-202216-12-202216-12-202216-12-202216-12-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.