Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

OKULLARIMIZ YGS’YE HAZIR

Ortaöğretim son sınıf öğrencilerimiz ve mezun durumdakiler için büyük önem arz eden 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016-YGS) 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak.
OKULLARIMIZ YGS’YE HAZIR

Öğrencilerimizin öğrenim hayatlarında önemli tarihsel dönemler vardır. Bunlardan birisi de kademeler arası geçişte belirleyici olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’dır.

Ortaöğretim son sınıf öğrencilerimiz ve mezun durumdakiler için büyük önem arz eden 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016-YGS) 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak.

2.178.563 adayın katılacağı sınav 173 il/ilçe sınav merkezinde, yaklaşık 7.300 bina, 117.000 salonda görev yapacak toplam 303.000 sınav görevlisi ile gerçekleştirilecektir.

Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda öğrencilerin yükseköğretime geçiş sınavlarına hazırlanmaları amacıyla Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılmıştır. Bu kapsamda; Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına kayıtlı öğrenciler, EBA şifreleriyle sisteme giriş yaparak hazırlık amaçlı elektronik değerlendirme sınavlarından yararlanmışlardır. Kurslara kayıtlı olmayan öğrencilerin ise aynı sınava Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sayfası üzerinden istifade edebilmeleri imkânı olmuştur. Dolayısıyla öğrencilerimize sınava hazırlanma imkânını sağlamış durumdayız. Sorular, zaten müfredattan hazırlanmakta olduğu için öğrencilerimiz hazır diye düşünüyoruz.

Bu sebeple, stres yapmadan her zamanki olağan günlerden biri gibi davranmalarını hem öğrencilere hem de velilerimize tavsiye ediyoruz.

            Yükseköğretime Geçiş Sınavında (2016-YGS) kullanılacak sınav binalarının temizlik, aydınlatma ve mevsim koşullarına göre ısınma bakımından sınava hazır hâle getirilmesi, sınav öncesi 12 Mart 2016 Cumartesi günü sınav binalarının 10.00 ve 16.00 saatleri arasında açık tutulması ve isteyen adayların sınav salonlarını görmelerine izin verilerek gerekli kolaylığın sağlanmasıyla ilgili olarak Bakanlığımızca tüm Valiliklere gerekli talimat gönderilmiştir.

            Öğretmen ve eğitim yöneticisi meslektaşlarıma emekleri için teşekkür eder, öğrencilerimize ve sınava girecek diğer tüm adaylara başarılar dilerim.

 

                                                                              

   

         Ercan TÜRK  
Ortaöğretim Genel Müdürü  


Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.