Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

OKULLARIMIZ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ İMZALADI

OKULLARIMIZ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLLERİ İMZALADI

Ortaöğretim düzeyinde öğrencilere ortak bir genel kültür vererek, bedeni, zihni, ahlâki, manevi, sosyal ve kültürel nitelikler yönünden geliştirmeyi, onlara çalışma ve dayanışma alışkanlığı kazandırmayı, çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatıp yükseköğretime, mesleğe ve hayata hazırlamayı amaçlayan Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ülkemiz genelinde 2.806 eğitim kurumunda 1.461.117 öğrenci ve 101.560 öğretmen ile eğitim ve öğretim çalışmalarını sürdürmektedir.

Genel Müdürlüğümüze bağlı tüm okul türleri sınavla (merkezi ve özel yetenek sınavları olmak üzere) öğrenci alan orta öğretim kurumlarıdır. Okullarımızda; kuruluş amacına uygun eğitim-öğretim faaliyetleri ve akademik başarıya yönelik çalışmalar yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönelik olarak da önemli çalışmalar yapılmaktadır. Okullarımız bulundukları yerleşim yerlerindeki üniversiteler ile işbirliğine giderek öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerin de faydalanacağı çalışmalara imza atılmaktadırlar.

Eğitim ve öğretim sürecine diğer kurum, kuruluş ve bireylerin katılımını sağlamak amacıyla mevcut mevzuatın düzenlenmesi sonucu başta fen ve sosyal bilimler liseleri olmak üzere Genel Müdürlüğümüze bağlı okulların, Millî eğitim müdürlükleri koordinesinde bulundukları yerlerdeki yükseköğretim kurumlarıyla bilim, sanat, spor ve kültürel vb. farklı alanları kapsayan işbirliği protokolleri yapması sağlanmıştır. Bu sayede, akademik olarak yürütülen faaliyetlerin yanında öğrencilerimizin sosyal gelişimlerine de katkı sağlanmış olacaktır.

Ülkemiz genelinde Genel Müdürlüğümüze bağlı okullardan 1.003’ü yükseköğretim kurumları ile işbirliği protokolü imzalamış olup öğrenim gören toplam öğrencilerin yaklaşık % 19.12’si ve okullarımızda görevli öğretmenlerin yaklaşık % 62.6’sı bu çalışmalara dâhil olmuştur. Öğretim yılı boyunca devam edecek bu çalışmalardan 182.547 velimiz de yararlanmış olacaktır.

Bu çalışma, sadece içinde bulunduğumuz (2015-2016 eğitim-öğretim yılı) eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmayıp bundan sonraki süreçte de yükseköğretim kurumları, il müdürlükleri, belediyeler, işletmeler, sivil toplum kuruluşları, spor kulüpleri ile diğer resmî ve özel kurum veya kuruluşlarla işbirliği yapılarak tür olarak çeşitlendirilerek, içerik olarak daha nitelikli hâle getirilerek ve sayıca artırılarak devam edecektir.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.