Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yöneticileri Ankara ili, Etimesgut ilçesinde bulunan Tasarım-Beceri Atölyelerinde incelemede bulundu.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yöneticileri Ankara ili, Etimesgut ilçesinde bulunan Tasarım-Beceri Atölyelerinde incelemede bulundu.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Daire Başkanları, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçlarına yönelik gelişimleri için kurulan "Tasarım-Beceri Atölyeleri"nde incelemelerde bulundu.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Gülderen Gültekin, Eğitim Ortamları, Öğrenme Süreçleri, Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Daire Başkanı Mehmet Bölücek, Eğitim Politikaları Daire Başkanı Seyit Ahmet Kayhan, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Ercan Alpay, İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Hacı Ali Okur, Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanı Mustafa Kışan, Öğretim Programları ve Ders Kitapları Daire Başkanı Halil İbrahim Topçu, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Abdurrahman Tülüce, Göktan Meto, İlçe Millî Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım'dan oluşan heyet, "Tasarım-Beceri Atölyeleri"ni gezdi.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liselerde Tasarım-Beceri Atölyeleri kurulması yoluyla; öğrencilere üretim kültürünü aşılamak, öğrencilerin düşündüğünü hayata geçirebilen, yenilikçilik, yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme ve girişimcilik gibi yeniçağın gerektirdiği becerilere sahip, ekonomik ve sosyal gelişmelere katkı sağlayan bireyler olarak yetiştirilmesini desteklemek amacı doğrultusunda yapılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Tasarım-Beceri Atölyeleri'nin kurulumuna yönelik küçük ölçekli pilot uygulama kapsamında, ilk etapta Genel Müdürlüğe bağlı 7 bölgeden 10 pilot okulda bilim ile kültür-sanat alanlarında iki atölye kurulması planlanmış olup buna yönelik çalışmaların devam diyor.

Öğrencilerin düşünmeye, tasarlamaya ve üretmeye zaman ayırabileceği yerler olarak yapılması planlanan "Tasarım ve Beceri Atölyeleri"nin Ankara'da pilot uygulamasının yapılacağı okullardan biri olan Etimesgut ilçemize bağlı Eryaman Özkent Akbilek Fen Lisesini ziyaret eden heyet, yapımı devam eden "Tasarım-Beceri Atölyeleri"ni gezdi.

Atölye çalışmaları hakkında bilgi alan heyet, Eryaman Özkent Akbilek Fen Lisesinde kurulan bilim, kültür ve sanat  atölyelerinde incelemelerde bulundu.

Millî Eğitim Bakanlığımızın çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek amacıyla oluşturulan 2023 Vizyon Belgesi, çocuklarımızın ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda gelişimleri için tüm okullarda 'Tasarım- Beceri Atölyeleri' kurulmasını öngörüyor.

Tüm ortaöğretim kurumlarımızda öğrencilerimizin düşünsel, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını destekleyen 'Tasarım-Beceri Atölyeleri'nin ulusal standartları da oluşturulacak. Sonraki aşamalarda ise Bilim ve Sanat Merkezleri yeniden yapılandırılarak tüm okullardaki 'Tasarım- Beceri Atölyeleri' ile ilişkilendirilecek. Okul bahçeleri de atölyelerle bağlantılı olarak yeniden tasarlanıp yaşam alanlarına dönüştürülecek.


 

20-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-201920-06-2019

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.