Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ORTAÖĞRETİMDE 10.000 OKUL/LİSEDEYİZ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

ORTAÖĞRETİMDE 10.000 OKUL/LİSEDEYİZ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Bakanlığımız akademik, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimi destekleyen okul ortamlarının oluşturulması, okullar arası başarı farklarının azaltılması, eğitimde imkân ve fırsat eşitliğinin güçlendirilmesi amacıyla Ortaöğretimde 10.000 Okul/Lisedeyiz projesini bu yıl hayata geçiriyor.   

Ortaöğretimde 10.000 Okul/Lisedeyiz projesi ile Ortaöğretim, Din Öğretimi, Mesleki ve Teknik Eğitim, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumların ortaöğretim kademelerindeki dezavantajlı alanların desteklenerek eğitimin her kademesinde niteliğin artırılması amaçlanıyor.

Onarım ve donanım ihtiyacı olan her okulun yararlanması ve takibinin sağlanması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri içerisinde veri takip modülü oluşturuldu. Okulların modüle giriş yapmasıyla belirlenen ihtiyaçlar, ilçe ve il millî eğitim müdürlüklerinde kurulan komisyonlarca kontrol edildikten sonra onaylanacak.

Proje; "fiziksel şartları iyileştirme", "yönetici, öğretmen ve veli eğitimleri", "akademik başarı desteği", "sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler" olmak üzere 4 ana başlık üzerinden yürütülecek.

Fiziksel şartların iyileştirilmesi kapsamından onarım ve donanım ihtiyacı olan her okul yararlanabilecek. Bu çerçevede okullardaki tüm ortamların temiz ve hijyen kurallarına uygun ve aynı zamanda tasarruf ve çevre bilinciyle yeniden dizayn edilmesi, öğrenci pansiyonlarındaki yaşam alanlarının iyileştirilmesi, okulların genel fiziki çehresinin güzelleştirilmesi ve fizik, kimya, biyoloji, bilişim teknolojileri laboratuvarlarının güçlendirilmesi yer alıyor.

Yönetici, öğretmen ve veli eğitimleri sahadan elde edilen verilerle ve literatür araştırmalarıyla belirlendi. Yönetici ve öğretmen eğitimleri, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü ve il millî eğitim müdürlükleri ile iş birliği hâlinde yürütülecek.

Akademik başarı desteği kapsamında öğrencilerin hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları becerileri kazandırmaya ve akademik başarılarını artırmaya yönelik destek mekanizmaları oluşturma çalışmaları yürütülecek, öğrencilere materyal ve kitap desteği verilecek.

Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler desteklenecek. Öğrencilerin sosyal duygusal becerilerinin yanında üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesine hizmet edecek merkezi ve mahalli faaliyetler de gerçekleştirilecek.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.