Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

ORTAÖĞRETİMDE DEVAM VE OKULLAŞMA ORANLARININ ARTIRILMASI PROJESİ (ODAP) AÇILIŞ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ORTAÖĞRETİMDE DEVAM VE OKULLAŞMA ORANLARININ ARTIRILMASI PROJESİ (ODAP) AÇILIŞ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi'nin resmî açılışı 26 Temmuz Salı günü Ankara'da yapıldı. Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Petek Aşkar'ın ev sahipliğinde yapılan açılış töreninde; Konsorsiyum lideri Eductrade S.A. Genel Müdür Yardımcısı Julio Nogués, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreyya Erkan ile  Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkan Yardımcısı Laurent Guirkinger konuşmaları ile katılımcıları bilgilendirdiler.

Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Petek Aşkar, açış konuşmasında yaptığı değerlendirmede, Bakanlık olarak ana odaklarından birinin eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek, tüm öğrencilerin aynı nitelikte eğitime erişimi sağlamak olduğunu vurgulayarak; Türkiye'de eğitimin bütün kademelerinde son 20 yıldaki okullaşma oranlarının OECD (İktisadi İş Birliği ve Gelişme Teşkilatı) ortalamalarına yakın seyretmekte olduğunu ifade etti. Türkiye'de son yıllarda ortaöğretim dâhil eğitimin her kademesinde, eğitime erişimin artırılması konusunda dikkat çekici bir ilerleme kaydedildiğini de belirten Sayın Aşkar,  "İnanıyorum ki yapacağımız birçok projeyle eğitimde niteliğin artırılmasına yönelik çabalarımız bu yolda başarıyla ilerlememizi sağlayacaktır." dedi.

Açış konuşmalarının ardından Balıkesir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Gürgan ve ORT Uruguay Üniversitesi Eğitim Enstitüsü Akademik Danışmanı Dr. Gabriel Diaz Maggioli tarafından Türkiye'de Ortaöğretime Devam ve Okullaşma Oranları ve Avrupa Birliği'nde Erken Okul terki üzerine sunumlarını gerçekleştirdiler.

Açılış konferansı, Prof. Dr. Uğur Gürgan moderatörlüğünde yapılan; MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Serkan Kocabaş, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Çınkır, UNICEF Eğitimde Fırsat Eşitliği Program Yöneticisi Doç. Dr. Kâmil Kurtul ve Keçiören Genç Osman Anadolu Lisesi Okul Müdürü Semiha Budak Balı'nın katılımıyla gerçekleştirilen "Ortaöğretime Devam ve Okullaşma Oranları Paneli" ile tamamlandı.

27-07-202227-07-202227-07-202227-07-202227-07-202227-07-2022

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.