Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

"ORTAÖĞRETİMDE DEVAM VE OKULLAŞMA ORANLARININ ARTIRILMASI" TEKNİK DESTEK PROJESİ'NİN (ODAP) AÇILIŞ KONFERANSI DUYURUSUGenel Müdürlüğümüz tarafından kapsamlı bir önleme, müdahale ve telafi modelinin geliştirilmesi ve uygulanması yolu ile ortaöğretim kademesinde devam ve okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik yeni bir proje uygulamaya geçirildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanı ile İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi çerçevesinde uygulamaya geçirilen "Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Projesi" resmî açılış programı 26 Temmuz Salı günü gerçekleştirilecek.

Açılışın ev sahipliğini Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Petek AŞKAR yaparken Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı-Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı ile konsorsiyum ortaklarının temsilcileri tarafından da açış konuşmaları yapılacak.

PROJE HAKKINDA KISA BİLGİ

Ortaöğretimde Devam ve Okullaşma Oranlarının Artırılması Teknik Destek Projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı kapsamında gerçekleştiriliyor.

Genel Müdürlüğümüzün faydalanıcısı olduğu proje, 10 Aralık 2021 tarihinde başladı ve 30 aylık uygulama süresi sonrası Haziran 2024 tarihinde tamamlanacak.

PİLOT UYGULAMA 14 İL, 50 OKULDA

Projenin pilot uygulamaları İstanbul, Tekirdağ, Afyonkarahisar, Sakarya, Ankara, Hatay, Nevşehir, Çankırı, Trabzon, Ağrı, Bingöl, Hakkâri, Şanlıurfa ve Şırnak illerinde belirlenen 50 okulda gerçekleştirilecek.

ERKEN UYARI SİSTEMİ İLE ÖNLEME, MÜDAHALE VE TELAFİ ENTEGRE MODELİ YOLDA

Eğitim ve öğretimi terk etme riski olan öğrencilerin önceden tespit edilerek uyarı vermesi mantığına dayanan "Erken Uyarı Sistemi" için yenilikçi bir yazılım oluşturulacak, bu sayede risk teşkil eden öğrencilerin tespitinde sistematik bir yönteme geçiş sağlanacak.

Ayrıca bu öğrencilere yönelik kapsamlı bir "Önleme, Müdahale ve Telafi Entegre Modeli" geliştirecek ve pilot illerde bunları faaliyete geçirecek.

ÖĞRENCİLERİ KAZANMAYA YÖNELİK PEK ÇOK FAALİYET GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Entegre Model ve Erken Uyarı Sistemi yazılımı yanı sıra öğrenciler için okuduğunu anlama, matematik ve bilim alanlarında temel beceri düzeylerini yakalamalarını destekleyecek telafi dersleri ile öğrencilerin okula aidiyet duygularını ve motivasyonlarını artırma amacıyla görsel sanatlar, müzik, drama/ performans sanatları ve laboratuvar çalışmaları gibi yaratıcı eğitsel faaliyetler geliştirilecektir.

SADECE ÖĞRENCİLER DEĞİL, VELİLER, ÖĞRETMENLER VE OKUL YÖNETİMLERİ DE BU PROJEDE...

Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerde hem öğrenciler ve aileleri hem de öğretmenler ve okul yönetimleri için adımlar atılıyor. Branş öğretmenleri ve rehber öğretmenler için Danışman Öğretmenlik (Mentörlük) Kılavuzları hazırlanacak.

ULUSAL STRATEJİ BELGESİ VE OKUL EYLEM PLANLARI GELİŞTİRİLECEK

Aynı zamanda, proje kapsamında Ulusal Strateji Belgesi ve Okul Eylem Planları hazırlanacak olup bu yolla ulusal bir politika çerçevesinin geliştirilmesi ve bu konulara ilişkin isabetli önlemlerin belirlenmesi/geliştirilmesi sağlanacak.

ETKİNLİK LABORATUVARLARI SERGİSİ VE YARIŞMASI

Proje kapsamında kurulacak olan etkinlik laboratuvarlarında çalışmalarını tamamlayan öğrenciler ile Antalya'da 2 günlük sergi ve yarışma düzenlenecek. Katılım şartlarını sağlayan öğrencilerin tasarımları ile gerçekleştirilecek ödüllü etkinliğe 500 kişilik katılım planlanıyor.

PROJE FAALİYETLERİNE VE MODELİN YERELDEKİ UYGULAMALARINA DAİR FARKINDALIK ARTIRMA

Proje kapsamında gerçekleştirilecek tüm faaliyetlerin hedef kitlelere ulaşmasını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla dijital ve konvansiyonel pek çok bileşen bu projede uygulanacak.

Kamu spotları, Erken Uyarı Sistemi Tanıtım Videosu, Entegre Model Tanıtım Videosu, Konferanslar, Bölgesel Farkındalık Artırma Günleri ile öğrencileri üniversite, kurum ve kuruluşlar ile buluşturma etkinlikleri düzenlenecek.

Projeye ait sosyal medya hesaplarını görmek için tıklayınız. https://dijital.link/MebOdap

Basın duyurusu için tıklayınız.

 

 /meb_iys_dosyalar/2022_07/22134350_MEB_ODAP_BASIN_DUYURUSU_2.pdf

 

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.