Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

PANSİYONLARI İYİLEŞTİRME VE GELİŞTİRME PROJESİ KAPSAMINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

PANSİYONLARI İYİLEŞTİRME VE GELİŞTİRME PROJESİ KAPSAMINDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Genel Müdürlüğümüze bağlı okul pansiyonlarında barınan öğrencilerimize ev ortamının sıcaklığını sunmak, yeni yaşam alanları oluşturmak, öğrencilerimizi sanatla ve bilimle buluşturmak, pansiyonlarımızın donatım ve onarım ihtiyaçlarını gidermek amacıyla, Pansiyonları İyileştirme ve Geliştirme Projesi'ni (PİGEP) hayata geçirdik.

Ülkelerin coğrafi yapısının, sosyo-ekonomik koşullarının, eğitim ve öğretim faaliyetlerinde fırsat eşitliğini etkileyen faktörlerden olduğu bilinmektedir. Bakanlığımız eğitim-öğretim çağına gelmiş bu durumdaki öğrencilerimiz için arzu ettikleri eğitim imkânını sağlamak amacıyla okul pansiyonlarını açmış ve yaygınlaştırmıştır.

Genel Müdürlüğümüzce yürütülen PİGEP ile okuldaki eğitim faaliyetleri dışındaki zamanlarda öğrencilerimizin dinlenme, ders çalışma, beslenme, sosyal etkileşim, temizlik ve sağlık ihtiyaçlarının karşılandığı okul pansiyonlarındaki eksikliklerin giderilmesi ile öğrencilerimizin zihinsel ve duygusal becerilerinin gelişmesine destek sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında yapılacak çalışmalarla, öğrencilerin bütüncül gelişimini sağlamak amacıyla bilişsel becerilerin yanı sıra sosyal ve duygusal becerilerinin de desteklenmesi amacıyla öğrencilerin merakını teşvik edecek ve yaratıcılık becerilerini kullanabilecekleri bilimsel, sanatsal ve sportif etkinliklerin gerçekleştirilebileceği ortamlar sunacak.

Pansiyonları İyileştirme ve Geliştirme Projesi (PİGEP) kapsamında yürütülen Pansiyon Değerlendirme Kriterleri ve alan çalışmaları ile 7 ilimizden (Çanakkale, Erzurum, Karabük, Kırşehir, Mersin, Şanlıurfa, Tokat) belirlenen 7 pansiyonumuzda PİGEP tüm bileşenleri ile uygulanarak öğrencilerimizin hizmetine sunuldu.

Pansiyonları İyileştirme ve Geliştirme Projesi ile Genel Müdürlüğümüze bağlı okul pansiyonlarında;

- öğrencilerimize ev ortamı sıcaklığını sunmak, arkadaşlarıyla birlikte paylaşabileceği sosyal ortamlar oluşturmak amacıyla iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının yürütülmesi,

- akademik başarılarını artırmak, sosyal ve kültürel gelişimlerini desteklemek amacıyla öğrencilerimiz için sanata ve bilime yönelik yeni yaşam alanlarının oluşturulması,

- pansiyonlarımızın donatım ve onarım ihtiyaçlarını karşılayarak pansiyonlarda barınan öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu özel yaşam alanlarının oluşturulması,

-etüt alanlarının bakım ve yenileme süreçlerinin tamamlanması

çalışmaları gerçekleştirildi.

Pansiyonları İyileştirme ve Geliştirme Projesi (PİGEP) ile dezavantajlı okul pansiyonlarımızdan başlayarak, Genel Müdürlüğümüze bağlı bütün pansiyonlarda 2024 yılına kadar proje hedeflerinin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.