Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

Pansiyonlu Okullarda Afet ve İlk Yardım Eğitimi

Pansiyonlu Okullarda Afet ve İlk Yardım Eğitimi

FAALİYETİN AMACI:

Ülkemizin konumundan dolayı yaşanabilecek afetlere karşı alınacak eğitimlerle hazırlıklı olmak ve riskleri en aza indirmek amaçlanmıştır.


FAALİYETİN ÖNEMİ

Yaşanması muhtemel afetlere karşı hazırlıklı olmak ve afet öncesinde, sırasında ve sonrasında doğru davranış sergilemek önem arz etmektedir. Bu sebeple Genel Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlu okullarda görev yapan yönetici veya öğretmenlerin eğitim alması ve bu eğitimi hem diğer öğretmenlere hem de akran eğitimi yoluyla öğrencilere ulaştırması hedeflenmektedir.


FAALİYETİN GENEL DEĞERLENDİRMESİ

Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı pansiyonlu okullarda görev yapan yöneticilere, belletmenlere, diğer personele ve öğrencilere yönelik bulaşıcı hastalıklar ve bunlardan korunma yolları, sağlıklı beslenme, iş sağlığı ve güvenliği, pansiyon yönetimi, e- ambar gibi konularda uzaktan eğitimler verilmiştir. 1-2-3 Aralık 2020 tarihleri ise Türkiye Kızılay Derneği arasında 03.01.2019 tarihinde imzalanan protokol gereği, ilk yardım ve afet eğitimi uzmanları tarafından Genel Müdürlüğümüze bağlı pansiyonlu okullarda görev yapan müdür yardımcısı veya okul yönetimince görevlendirilecek bir öğretmene yönelik uzaktan eğitim yoluyla afetlerden korunma bilinci ve ilk yardım eğitimi yapılacaktır.

Eğitimlere ülkemiz genelinden pansiyondan sorumlu 1000 müdür yardımcısı veya öğretmen online olarak katılım sağlayacaktır. Uzaktan eğitim yoluyla yürütülecek eğitimde katılımcıların aktif olarak soru sorması sağlanacaktır. Eğitim sonunda anlık olarak paylaşılan anketler katılımcılar tarafından online olarak doldurulacak ve eğitimin memnuniyeti ölçülecektir.

Ülkemizin bulunduğu konun itibarıyla yaşanacak olası afet risklerinin azaltılması amacıyla afet ve ilk yardım uzaktan eğitiminin akran eğitimi yoluyla diğer öğrencilere ulaştırılması hedeflenmektedir. Eğitici eğitimi ve akran eğitimleri uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.