Ortaöğretim Genel Müdürlüğü 

PANSİYONLU OKULLARDA AFET VE İLK YARDIM EĞİTİMİ

PANSİYONLU OKULLARDA AFET VE İLK YARDIM EĞİTİMİ

Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye Kızılay Derneği arasında 03.01.2019 tarihinde imzalanan protokol gereği, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Kastamonu ve Erzincan illerindeki Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı pansiyonlu okullarda barınan 48 öğrenci ve bu illerde görev yapan 24 öğretmenin katılımıyla 17-20 Şubat 2020 tarihlerinde 4 (gün) Temel İlk Yardım Eğitimi ve Afetlerden Korunma Bilinci ve Kızılaycılık Faaliyetleri konularında eğitimler başlatılmıştır.

17 Şubat 2020 Pazartesi günü saat 09.00'da açılışı yapılan eğitime Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz METE, Türk Kızılay yetkilileri, UNICEF yetkilileri ve Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Kastamonu ve Erzincan illerinden gelen öğretmen ve öğrenciler katılmıştır.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Cengiz METE, programda yaptığı konuşmada, "Bugün önemli bir eğitimin arifesindeyiz. Son günlerde önemini bir kez daha anladığımız bir eğitimi burada alacaksınız. 1999 ve sonrasında yaşanan depremler ülkemizde afete yönelik yaklaşımlarda bir dönüm noktası olmuştur. Bu depremler sonrasında yaşanan felaketler ve uluslararası gelişmeler doğrultusunda afet eğitimi yeniden ele alınmıştır. Afetler oluşmadan önce önlem alma faaliyetlerini içeren "risk azaltma" ve "hazırlıklı olma" çalışmaları hız kazanmıştır. Gerçekleştirdiğimiz bu çalışma ve devamında yapılacak akran eğitimi ile okullarımızda da oluşturulacak bilince katkı sağlamak amacıyla yola çıktık. Yaralarını sarmaya çalıştığımız son Elazığ depremi de göstermiştir ki afetlere hazırlıklı olmak hayati önem taşımaktadır. Bu eğitimin ne kadar önemli olduğunu, deprem anında doğru bildiğimiz ne kadar çok yanlış olduğunu yaşadığımız acı tecrübelerle öğreniyoruz.  Afetler sonrası hayatı sağlıklı sürdürebilmek için hazırlıklı olmak zorundayız. Bakanlık olarak ülkemizin en ücra köşesine kadar ulaşabilecek bir ağımız var. Bu ağın neferleri olarak hepimize büyük görevler düşüyor. Yapılan bu akran eğitimi sonrasında sizler de burada öğrendiklerinizi diğer arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza ulaştıracaksınız. Eğitime katılan öğretmenlerimize uluslararası geçerliliği olan ilk yardım sertifikası verilecektir. Bu eğitimlerin gerçekleştirilmesine katkı sunan Türk Kızılay ve UNICEF yetkilileri ile çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. "dedi.

Açılış programı ardından hem pansiyonda barınan öğrencilerimizin hem de öğretmenlerimizin katıldığı afet ve uygulamalı ilk yardım eğitimleri başlatılmıştır.

Atatürk Bulvarı No 98 Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Bina Kat 5 Kızılay ÇANKAYA ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.